Egy K kör AB és CD húrjai párhuzamosak és a föléjük emelt félkörök érintik egymást a K kör belsejében. Hányad részét teszi ki a két félkör területe együttesen a K kör területének?


2021. márc. 3. 20:40
 1/5 anonim ***** válasza:

Tegyük fel, hogy a körben az AB és a CD párhuzamos egyenesek azonos távolságban vannak a K középpontól. Vagyis ezt azt jelenti, hogy a két félkör, amit meghatároznak és amik érinteni fogják egymást, azok megegyeznek.

Ez csak egy fajta megoldás, hogy a két félkör azonos, nyilván lehetne olyan eset is, amikor a 2 félkör különböző, mert az arányok megmaradnának de talán most így a legkönnyebb.


Tehát most ott tartunk, hogy van például egy egységsugarú körünk, amin berajzolunk két darab, egymással párhuzamos és a K középpontól egyenlő távolságban lévő húrt. (Nyilván a két húr közt van félúton a K középpont, különben így nem sok értelme lenne a feladatnak, mert akkor bármennyi lehet.)


Tehát, mivel a két darab félkör megegyezik és pont ezeknek a területe kell, ezért ha ezeket összeadjuk, akkor lesz egy kis körünk a nagy körön belül. Ezekenek az aránya kell.


Innentől kezdve több módon is megoldhatjuk a feladatot. Példaképpen kétféle módon is kiszámolom.


1.Mód(egyszerűbb)

A kör sugara bármekkora lehet, de most az egyszerűség kedvéért egy egységsugarú kört választunk. Magyarul r=1. A kör kerülete: r^2*pi.

Kezdjük a nagy kör területével. Behelyettesítve megkapjuk, hogy az pontosan "pí".

A kis kör területét a következőképpen számoljuk ki: mivel a két félkör azonos nagyságú, így a középpontban fogják érinti egymást. Viszont ha a középpontban érintik, akkor a sugara az pontosan az eredeti kör felének a fele, vagyis r=0,5. Innentől kezdve behelyettesítünk, és megkapjuk, hogy a kis kör területe az pí/4. Megoldás tehát, hogy pontosan 1/4-ed része az eredeti körnek.


2.Mód(nehezebb)

Nos egy egységsugarú kört trigonometrikus függvények segítségével paraméteres alakban is megadhatunk a következőképpen: x=sin(t) y=cos(t).

Ez maga a nagy kör. Ennek a területét ki tudjuk számítani a [-pí,pí] intervallumon vett integráljával, ami a cos^2(x). Kiszámítva az inetgrált a "pí" jön ki, csak úgy, mint az első módszerrel.

A kis kör is felírható is paraméteres alakban: x=sin(t)/2 y=cos(t)/2

Ezt a függvényt is ((cos^2(x)/4)) integráljuk a [-pí,pí] intervallumon és nem meglepő módon az jön ki, hogy pí/4. Pontosan ugyan az mint az első módszerrel.


Ezt a 2. módszert elég hosszú lett volna levezetni lépésről lépésre, de ha tudod miről van szó akkor ennyiből is megérted, ha pedig nem akkor az 1. módszer is bőven elég.

2021. márc. 3. 22:55
 2/5 anonim ***** válasza:

Itt készül a megoldás:

[link]

2021. márc. 4. 10:04
 3/5 anonim ***** válasza:
1. vagyok. Sajnálom, ezek szerint kicsit félreértettem. Bocsánat.
2021. márc. 4. 11:10
 4/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm! Értem, de benne maradt egy elírás DT=a/3+b/3 helyett DT=a/2+b/2 kell.
2021. márc. 4. 14:02
 5/5 anonim ***** válasza:
Bocs! Javítottam.
2021. márc. 4. 14:17