Egy félkör sugara 8 cm. Az átmérőjére 2 4 cm sugarú félkört szerkesztünk. Mekkora annak a körnek a sugara, amely a nagy félkört belülről, a két kisebbet kívülről érinti?


2016. jún. 4. 20:35
 1/6 anonim ***** válasza:

Ennyi segítséggel meg tudod magyarázni a megoldást?

[link]

2016. jún. 4. 21:28
 2/6 A kérdező kommentje:
Persze! A nagy félkör megadott sugarára felvesszük a félkör arra merőleges átmérőjét. A keresett sugár: r. Megállapítunk összefüggéseket. Felírhatunk egy egyenletet P.-tétel segítségével.
2016. jún. 4. 21:58
 3/6 anonim ***** válasza:
Nincs ennek valami hasonlóságos megoldása? Kicsit feltűnő ahogy kiesik a négyzet belőle és egy lineáris történetté változik... meg persze a 2*4 a számlálóban.
2016. jún. 5. 06:31
 4/6 anonim ***** válasza:

Megvan a hasonlóságos megoldás:, ha az eredeti nagy félkör középpontja O, a keresett kör közepe C, az egyik kis félkör középpontja A, az OA metszéspontjában a kis félkörrel meghúzzuk az érintőt ez az OC-t P -ben metszi, mivel P-ből PO és PT érintő a kis félkörhöz ezért egyenlő hosszúak, legyen hosszúságuk a. A PTC háromszög és az OAC háromszög hasonló hiszen azonosak a szögeik: C-nél ugyanaz a szög mindkettőben, T-nél illetve O-nál derékszög van.


Ekkor


(8−a−x):(x+4)=a:4=x:(8−x).


ez a-ra és x-re oldható:


a=4x/(8-x)


(8-x-4x/(8-x))/(x+4)=x/(8-x)

(8-x)^2-4x)=x*(x+4)

x^2-16x+64-4x=x^2+4x

64=24x

x=8/3


kész.

2016. jún. 5. 12:40
 5/6 anonim ***** válasza:

De a legszebb az [link] a pont körre vonatkozó hatványa, angol wikiben szebb ábra van [link]


Egészítsük ki az egyik kis félkört körré és vegyük C erre vonatkozó hatványát: x(8+x)=(8-x)^2 . Ennél elegánsabb nincs.

2016. jún. 5. 13:28
 6/6 anonim ***** válasza:
Ez egy specális esete [link] az itt leírt shoemaker’s knife-nak.
2016. jún. 5. 19:58