Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mitől függ egy anyag hővezetés...

Mitől függ egy anyag hővezetése? Létre lehetne hozni olyan anyagot, amely egyáltalán nem vezeti a hőt?

Figyelt kérdés
Egy anyag halmazállapotától függ a hőmérséklet vezetése? Tehát pl. folyékonyan máshogy vezeti egy anyag a hőt, mint szilárdan? Ha igen, miért? Ha nem, miért nem?
2015. szept. 19. 21:04
 1/3 EagleHUN ***** válasza:

Folyadék és gáz halmazállapotban minden anyag jobban vezeti a hőt mint ugyanaz az anyag szilárd állapotban.


Azért mert a folyadék és gáz fázisban a hő hatására a részecskék áramlani tudnak, így a hőforrástól futószalag szerűen elszállítják a hőt (konvekciós áramlás). Egyébként a nagyobb sűrűség miatt ilyenkor mindig a folyadék állapot a jobb hővezető tulajdonságú mint a gáz (ugyanabból az anyagból).


Illetve tágulásnál(gáztörvények leírják) a hő hatása a tágulásra mehet el a helyett hogy a hőmérséklete nőne a gáznak.


Tehát a halmazállapottól erősen függ a hővezetés!


Na most ellentmondásnak látszik ezzel hogy a levegő jó hőszigetelő, persze de csak akkor hogy ha cellákba légbuborékokba zárod ezzel megakadályozva a nagyobb konvekciós áramlások kialakulását. Így működnek a szigetelő habok és a pulóvered is.


Szilárd anyagoknál a hővezetés függ a kristályszerkezettől a molekulák vagy atomok egymástól való távolságából (amit a kristályszerkezet határoz meg), a molekulái/atomjai méretétől és milyenségétől is függ.


Egy olyan dolog van ami egyáltalán nem vezeti a hőt ez a vákuum, vagyis az anyag hiánya! Azaz valamennyire minden anyagi dolog vezeti a hőt.


Érdekesség hogy míg a legtöbb elektromosan vezető szilárd anyag a hőt is ugyanolyan kiválóan vezeti, a világ legjobb szilárd halmazállapotú hővezetője a gyémánt, kiváló elektromos szigetelő egyben!

2015. szept. 19. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 Silber ***** válasza:

Azért néhány dolgot pontosítsunk...

Ha megnézzük a jég-víz-gőz hővezetési tényezőjét, jól láthatóak a nagyságrendbeli különbségek a következő sorrendben: jég>víz>pára [1].

Ami megtévesztette az első hozzászólót az, hogy nem csak egyféle hőátadás létezik. A három leggyakoribb, amit említeni szoktak:

- Konvekció (hőáramlás a közeg áramlása segítségével)

- Kondukció (hővezetés az anyagon keresztül)

- Radiáció (hősugárzás)


Ez utóbbi pedig képes vákuumon keresztül is képes terjedni. Legegyszerűbb példa rá a Nap, és a Föld viszonya. A világűr vákuumján keresztül képes hőenergiával ellátni a bolygónkat, a radiációs hőátadás révén.



[1] [link]

2015. szept. 20. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:

Én a kondukciót, vagyis a hővezetést kérdeztem. Pl az alumínium jobban vezeti a hőt, mint a vas. Miért? vajon, mert másképp rendeződnek le benne az atomok? Vagy mert kevesebb proton és neutron alkotja? Nem tudom értitek-e. tehát én arra vagyok kíváncsi, hogy KONKRÉTAN mi az oka atomi szinten, hogy egy szilárd anyag jobb hővezető, mint a másik.


Pl.:

"Igen, az alumínium azért jobb hővezető, mert a kevesebb protonszám miatt közelebb vannak egymáshoz az atomjai." Vagy lehet éppen fordítva van, de körülbelül egy ilyen típusú választ várnék. Vagyis ami konkrétan megmondja, hogy mi miatt jobb hővezető az alumínium mint a vas, de esetleg a réz miért jobb, vagy miért rosszabb, stb. Azaz arra várok, hogy valaki az atomjai, és azok elrendeződése alapján magyarázza meg az egyes anyagok hővezetésének nagyságát.

2015. szept. 20. 13:00

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!