2020. máj. 15. 19:59
1/2 anonim válasza:
Legyen a félkör átmérője d.
Ha tükrözzük a félkört az átmérőjére, akkor egy kört kapunk, melyben egy olyan téglalap van, melynek másik oldala kétszer akkora, mint az egyik. Ebben a téglában húzzuk be az átlót, ami d hosszú, mivel egyben a körnek átmérője is. Ha a téglalap rövidebbik oldalát a-val jelöjük, akkor a másik oldal 2a hosszú lesz. Az előbb behúzott átló két derékszögű háromszögre bontja a téglalapot, így felírhatjuk Pitagorasz tételét:
a^2 + (2a)^2 = d^2, rendezés után
a = d/gyök(5) = gyök(5)*d/5 adódik.
Tehát amire szükségünk van első körben, hogy egy gyök(5)*d/5 hosszú szakaszt szerkesszünk.
Innen be tudod fejezni?