Matek szöveges feladatok egyenlettel?!


1. Menő Manó reggel 7 órakkor indult túrázni Cserépfaluból Lillafüredre 6 km/h sebességgel. Lóti-futi 2 órával később indult társa után, de óránként 2 km-rel több utat tett meg, így egyszerre érkeztek Lillafüredre. Hány órakkor értek Lillafüredre, és mennyi a Cserépfalu-Lillafüred-távolság a turistaúton?


2. A futópályán 400 méter egy "kör". Két futó közül az egyik 3,4 m/s, a másik 3 m/s sebességgel fut. A pálya azonos pontjáról egyszerre indulnak. Mennyi idő múlva "körözi" le a gyorsabb futó a társát, ha azonos irányban indulnak el?


3. Az iskolai csúcsot 2000 méteres futásban Hosszúláb tartja 6 perc 15 másodperccel. Fürgeláb szintén jó futó, ő 8 perc alatt teljesíti ugyanezt a távot. Mekkora előnyt adjon Hosszúláb Fürgelábnak a 2000 méteres távon, hogy egyszerre érkezzenek a célba, ha feltételezzük, hogy egyenletesen futnak?



2021. febr. 19. 20:28
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

1. v-s-t táblázattal, ahol s=v*t

vMM=6

sMM=6x

tMM=x


vLF=8

sLF=8x-16

tLF=x-2


Mivel ugyanannyit mentek, ezért sMM=sLF -> egyenlet

6x=8x-16

16=2x

8=x


15 órakor, 48km.

2021. febr. 19. 21:30
 2/2 anonim ***** válasza:

Előzőhöz hasonlóan v-s-t

vgy=3,4

sgy=x+1 (kör, nem km vagy m!!)

tgy=(x+1)/3,4


vl=3

sl=x (kör!)

tl=x/3


Ugyanannyi ideig futnak, ezért tgy=tl -> egyenlet

(x+1)/3,4=x/3

(3x+3)/10,2=3,4x/10,2

3x+3=3,4x

3=0,4x

x=7,5


sgy=(7,5+1)*400=3400m

sl=7,5*400=3000m


tgy=3400/3,4=1000s=16min40s

tl=3000/3=1000s=16min40s


Tehát 16 perc, 40 másodperc múlva körözi le.

2021. febr. 19. 21:40