Hogyan kell megoldani egy ilyen típusú feladatot? (szöveges feladat megoldása egyenlettel)


Angéla, bella, csilla és dóra elhatározták, hogy együtt viszik be a gyűjtött papírt az iskolai hulladékgyűjtés alkalmával. Angéla hozta a papír 1/4 részét, bella a maradék 1/3 részét, csilla a maradék felét. a megmaradt 45kg-ot dóra hozta.

az összes papír mekkora részét gyűjtötte bella?

csilla?

hány kg papírt gyűjtöttek összesen?

melyik lány volt a legszorgalmasabb?

hány kg papírt gyűjtött angéla?



2015. jan. 10. 08:31
 1/2 anonim ***** válasza:

Legyen az összes papír x kg!

Angéla hozott 1/4 * x kg papírt

ekkor a maradék 3/4 * x kg papír

Bella hozott 3/4 * x *1/3 = 1/4 * x kg papírt

ekkor a maradék 2/4 * x kg (mert 3/4*x - 1/4*x)

Csilla hozott 2/4 * x *1/2 = 1/4 * x kg papírt

ekkor a maradék 1/4 * x kgy papír ami éppen egyenlő Dóra papírjával azaz 45 kilóval.

Összesen 4*45=180kg papírt gyűjtöttek.

Angéla: 1/4 * 180 =45kg; Bella: 135 * 1/3 =45kg, Csilla: 90 * 1/2= 45kg és Dóra 45kg

Tehát mind a négy lány ugyanannyi papírt gyűjtött.

Az összes papír negyedrészét gyűjtötte Bella.

2015. jan. 10. 12:28
 2/2 anonim ***** válasza:

Szia :)..na szóval:

Jelöljük az összegyűjtött papír mennyiséget egy x-el

(a feladat azt mondja, hogy Angéla az 1/4 ed részét vitte a papírnak akkor azt így jelöljük:)

Angéla : x/4

(Bella a megmaradt mennyiség egyharmadát:)

Bella : (x-x/4):3=x/4

(Csilla ennek a megmaradt mennyiségnek(x-x/4)=3x/4 a felét:)

Csilla: (3x/4-x/4):2=x/4

Dóra: 45 kg


x= Angéla+ Bella+Csilla+Dóra

x=x/4+x/4+x/4+45 |*4

4x=x+x+x+180

4x=3x+180|-3x

x=180


Angéla: x/4=180/4=45 kg

Bella: x/4=180/4=45 kg

Csilla: x/4=180/4=45 kg

Dóra: 45 kg


mindegyikók ugyan annyit gyűjtött.

2015. jan. 10. 12:32