Matek egyenlettel megoldható szöveges feladatok SOS? (zöld pacsiért)


1. Egy háromnapos kerékpártúra első napján megtettük az út negyedét és még 6km-t, a második napon a hátralevő út harmadát és még 2km-t, így az utolsó napra 44km maradt. Milyen hosszú volt a kerékpártúra?


2. Három testvére életkorának összege 40 év. A középső 3 évvel öregebb a legkisebbnél, de 4 évvel fiatalabb a legidpsebbnél. Hány évesek külön-külön?


3. Egy apa azt mondja a 8 éves lányának: "Amikor annyi idős leszel mint most én, akkor 60 esztendős leszek." Hány éves az apa?


4. Gondoltam egy számot. Hozzáadtam 4-et. Az összeget megszoroztam 2-vel, majd az eredményből kivontam 8-at, s így ugyanazt a számot kaptam, miont amire gondoltam. Melyik ez a szám?



Előre is köszi!


2014. szept. 29. 17:54
 1/2 anonim ***** válasza:

1. x = túra hossza

Első nap: (x/4)+ 6

Második napra marad az útból x - ((x/4)+ 6)

Második nap ebből adódóan: (x -((x/4)+ 6)* (1/3) + 2

Harmadik nap: 44

Ezeket összeadjuk, akkor kapjuk meg a túra hosszát, vagyis x-et.


(x/4) + 6 + (x -((x/4)+ 6)* (1/3) + 2 + 44 = x

(x/4) + 6 + ((3x/4) - 6) * (1/3) + 2 + 44 = x

(x/4) + 6 + (x/4) - 2 + 2 + 44 = x

(2x/4) + 50 = x

50 = (x/2)

x = 100


2.

x = legidősebb életkora

y = középső életkora

z = legfiatalabb életkora

x + y + z = 40

y = 3 + z, tehát z = y - 3

y + 4 = x

Ezeket behelyettesítem az első egyenletbe:

(y + 4) + y + (y - 3) = 40

3y + 1 = 40

3y = 39

y = 13

x = y + 4 = 17

z = y - 3 = 10


3.

Lány most 8

Apa most x

Lány y év múlva: 8 + y = x (amennyi az apa most)

Apa y év múlva: 60 = x + y

8 + y + y = 60

2y = 52

y = 26

Tehát 26 év múlva lesz Annyi idő a lány, mint most az apa:

Az apa most x = 8 + y = 8 + 26 = 34 éves


4. x-re gondoltam

Hozzáadtam 4-et: x + 4

megszoroztam 2-vel: (x + 4) * 2

kivontam 8-at: (x + 4) * 2 - 8

ugyan azt a számot kaptam: (x + 4) * 2 - 8 = x

2x + 8 - 8 = x

2x = x

x = 0


Szólj ha valamit leírjak másképp is. :)

2014. szept. 29. 18:25
 2/2 anonim ***** válasza:
Én úgy oldottam meg az első feladatot, hogy kiszámoltam a megtett utakat, és azt is, hogy mennyi maradt. Az utolsó napra maradt (X-12)/2 és ez egyenlő 44 km-rel. Az egyenletem tehát: (X-12)/2=44. A beszorozgatás után: X-12=88, és ebből X=100. Az apa-lánya feladatnál nálam elég volt 1 ismeretlent használni. Apa X éves, a lánya 8. Mivel apuka idősebb, ezért a különbség X-8. A lánya később X éves lesz, ekkor apa 60 éves, a különbség 60-X. A két mennyiség egyenlő, így az egyenlet: X-8=60-X. Az egyenlet rendezése után megkapjuk az apa életkorát, ami 34 év, és az ellenőrzés után 26 év korkülönbség jön ki. A testvéres és a gondolt számos feladatokat nem írom le, mert a gondolatmenet nálam is ugyanaz volt.
2016. jún. 19. 22:11