Kalapács Jóska kérdése:

Egyenlettel együtt leírná valaki, hogy mi a megoldás?


Határozza meg azokat az "n" egész számokat, amelyekre

2n+7/n-3 egész szám. (szóval az ott egy tört:D)



2014. aug. 15. 17:05
 1/4 anonim ***** válasza:

Érjük el, hogy a számlalóban megjelenjen n - 3 kétszerese, 2*n - 6, de közben ne változzon a tört értéke. Ezt úgy tehetjük meg, hogy a számlálóból kivonunk 7-et és még 6-ot, azaz összesen 13-at, viszont hogy ne változzon az érték, ezt vissza is adjuk hozzá:

(2*n + 7 - 13 + 13)/(n - 3).

Ez most bután néz ki, de számoljunk:

(2*n - 6 + 13)/(n - 3) = (2*n - 6)/(n - 3) + 13/(n - 3) = 2 + 13/(n - 3).

Azaz ez a kifejezés akkor lesz egész, ha n - 3 osztója 13-nak, azaz n - 3 eleme a {-13, -1, 1, 13} halmaznak, tehát n eleme a {-10, 2, 4, 16} halmaznak.


Megjegyzés: törtet úgy tudsz ideírni, hogy a számlálóját és nevezőjét zárójelbe teszed, és közéjük teszel egy osztás jelet. (Mint én fent.)

2014. aug. 15. 18:00
 2/4 anonim ***** válasza:

Tökéletesen igaza van az első válaszolónak:

[link]

2014. aug. 15. 18:09
 3/4 anonim ***** válasza:

Nem egyértelmű így a feladat!

Zárójelekkel pontosítva írd le még egyszer, lécci.

2014. aug. 15. 18:11
 4/4 A kérdező kommentje:

#1 és #2 köszönöm a segítséget!

#3 bocsi nem vagyok teljesen tisztában még ezekkel mint pl. tört jelölése gépírásban de most már tudom!:)

2014. aug. 16. 15:36