Molanderhax kérdése:

Gyors segítségre lenne szükségem? Megoldás, levezetés, számolással együtt


Sziasztok segítségre lenne szükségem mégpedig az alábbi feladatban:

Egy szimmetrikus trapéz alapjai 10 és 20cm, területe 180cm2

Mekkora a szára, magassága és átlója?

Előre is köszönöm a segítséget!



2014. jan. 9. 19:22
 1/1 anonim ***** válasza:

Szia!


[link]

Most a = 10 cm, c = 20 cm. (Az a a felső, a c az alsó alap.)

((10+20)/2)*m = 180 - ebből kijön a magasság, azaz m = 12.

A szárát úgy számolod ki, hogy lerajzolod, a rajzon a felső alap két végét szaggatottal levetíted az alsó alapra. Kapsz egy téglalapot, a két oldalán 1-1 derékszögű háromszöggel. Pitagorasz-tétel... A háromszög vízszintes befogója nem más, mint (c-a)/2 = 5 cm. Álló befogója maga az m = 12 cm. Átfogója = szára = gyök(25+144) = gyök(169) = 13 cm.

Most ha behúzol egy átlót, látni fogod, hogy megint derékszögű háromszöget kapsz. Álló befogó = magasság = 12 cm. Fekvő befogó = a mínusz az előbbi háromszög vízszintes befogója = c - ((c-a)/2) = 20-5 = 15 cm. Az átfogó pedig az átló lesz, ami nem más, mint gyök(144+225) = gyök(369) = 19,2 cm.

2014. jan. 9. 22:07