Matek egyenlettel megoldható szöveges feladatok zöld mancsért?


1. Két szám aránya 2:5, összegük 21. Melyik ez a két szám?


2. Egy matematikaversenyen két feladatot tűztek ki. Az első feladatot a versenyzők 60%-a, a másodikat is a versenyzők 60%-a oldotta meg. Mindenki megtudott oldani legalább egy példát, 9-en pedig mindkettőt megcsinálták. Hányan indultak a versenyen?


3. Az előző játék egy módosítása a következőképpen hangzik. "Gondoljunk egy pozitív egész számra. A számhoz djunk 8-at, a kapott eredményt szorozzuk meg 2-vel, az így kapott számból vegyünk el 4-et, a kapott számot osszuk el 2-vel, az eredményből vonjuk ki a gondolt számot, a kapott számból vonjunk ki 4-et, majd áruljuk el milyen számot kaptunk." Mi lehet a gondolt szám ha a végeredmény 2?



Előre is köszi!


2014. okt. 2. 17:29
 1/4 anonim ***** válasza:
1. 6 és 15
2014. okt. 2. 17:40
 2/4 A kérdező kommentje:
Valaki le tudná vezetni őket?
2014. okt. 2. 17:50
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

1. Legyen a két szám a és b, ekkor a:b=2:5 igaz. Ez az arány törtként is felírható: a/b=2/5, szorzunk b-vel: a=(2/5)*b, vagyis az a szám 2/5 része a b számnak.


A feladatból kiderül, hogy a+b=21, viszont a a b-nek 2/5 része, tehát


(2/5)*b+b=21 /közös nevező: 5


(2/5)*b+(5/5)*b=105/5 /összevonás


(7/5)*b=105/5 /*5

7*b=105 /:7

b=15, így a másik szám 21-15=6, ezek aránya 6:15, ami megegyezik a 2:5-ös aránnyal (az arányszámokat 3-mal osztjuk, így az arány nem változik).


2. 60%-nyian oldották meg az elsőt és 60%-nyian a másodikat, tehát az indulók 120%-át tudjuk megszámolni. Ami nem lehet, mert az összes versenyző 100%, ez azt jelenti, hogy 20%-ot az első és a második feladat megoldóinál is beleszámoltunk. Ők 9-en vannak, tehát az osztály 20%-a 9, így az osztály 100%-a 9*5=45, így 45-en indultak a versenyen.


3. Kövessük a feladat szövegét:

Gondoljunk egy pozitív egész számra: x

A számhoz adjunk 8-at: x+8

A kapott eredményt szorozzuk meg 2-vel: 2*(x+8)=2x+16

Az így kapott számból vegyünk el 4-et: 2x+16-4=2x+12

A kapott számot osszuk el 2-vel: (2x+12)/2=x+6

Az eredményből vonjuk ki a gondolt számot: x+6-x=6

A kapott számból vonjunk ki 4-et: 6-4=2

A végeremény: 2, és mindig ennyit fogunk kapni, bármire is gondoljunk.

2014. okt. 2. 17:50
 4/4 anonim ***** válasza:
Én úgy oldottam meg a 2. feladatot, hogy csak azt a részét ismertem, hogy mindkét feladatot megcsinálták 9-en. Mivel az 1. és a 2. feladatot is a versenyzők 60%-a oldotta meg, ezért a 9-et kivontam mindkét oldalról, így a 2 feladatra külön-külön maradt (0,6X-9) ember. Ezeket, valamint a 9 embert összeadva így nézett ki az egyenlet: 2(0,6X-9)+9=X. A zárójel felbontása és az egyenlet rendezése után kijön, hogy 45-en vettek részt a versenyen.
2016. jún. 19. 20:59