Hogyan kell megoldani ezt az egyenletet?

4xy+6x-6y=10

2021. febr. 17. 21:45
 1/5 anonim ***** válasza:
49%
Attól függ, milyen halmazon.
2021. febr. 17. 21:47
 2/5 A kérdező kommentje:
Egész számok halmazán.
2021. febr. 17. 21:49
 3/5 A kérdező kommentje:
Szorzattá alakítással kell elvileg.
2021. febr. 17. 21:50
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Először is, osztunk 2-vel:


2xy+3x-3y = 5


Kiemelünk x-et:


x*(2y+3)-3y = 5


Hozzáadunk 3y-t:


x*(2y+3) = 5+3y


Megnézzük, hogy 2y+3 lehet-e 0. Szemmel láthatóan nem, mivel y egész, így


x = (5+3y)/(2y+3) lesz a végeredmény. Még azt kellene megnézni, hogy a tört értéke mikor egész, ehhez el kell végezzük az osztást.


Hogy egyszerűbb legyen az életünk, szorozzuk meg 2-vel. Ha a tört értéke egész, akkor a 2-szeres szozással is egész lesz az értéke, tehát megoldást ne vesztünk, de van olyan szám, ami így egésszé válik, tehát hamis gyök keletkezhet, így majd a végén szitálnunk kell. Azért kell 2-vel szorozni, majd tudjunk osztani.


Tehát 2-vel szorozzuk a törtet:


2*(5+3y)/(2y+3) = (10+6y)/(2y+3)


A számlálót alakítsuk át úgy, hogy 2y+3 megjelenjen: (3*(2y+3)+1)/(2y+3)


Majd a törtet összegre bontjuk: (3*(2y+3)/(2y+3) + 1/(2y+3)


Az első tört értéke 3, így már csak a másikat kellene kideríteni, hogy mikor lehet egész. Mivel az 1-nek csak az 1 és a (-1) az osztója, ezért csak ezekkel lehet egyenlő a nevező;


2y+3=1, erre y=-1 adódik, ami jó

2y+3=-1, erre pedig y=-2, ami szintén jó.


Már csak azt kell megnézni, hogy y=-1 és y=1 esetén x értéke egész lesz-e vagy sem. Ezt már rád hagyom.

2021. febr. 17. 22:00
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszi!
2021. febr. 17. 22:43