Miért nehéz megoldani még az egyszerű egyenleteket is?


Egyszerűen hiába nézem ezeket a videókat, mert egy idő után annak a példának a megoldása rögzül, de ha kitesznek élem egy másikat, nem tudom megcsinálni. Még a legegyszerűbbet sem. Összevonások, az X-et ide-oda rakosgatni, teljesen belezaadok. Nincs egy komplett megoldási terv, amit minden első fokú egyenletre tudnék az alkalmazni. Itt vannak az egyenletek, amiket meg kellene oldanom, de inkább hozzá se kezdtek már.


Már mindjárt elsírom magam, annyira ideges vagyok.


2021. febr. 2. 17:14
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
84%

Ne viccelj, dehogy nincsen megoldási terv.

Minden ismeretlent tartalmazó kifejezés egyik oldalra, minden konstans a másikra. Összevonsz, leosztasz az ismeretlen együtthatójával, és kész.

2021. febr. 2. 17:16
 2/13 A kérdező kommentje:
Ezt elméletben tudom... De akkor sem tudom köszámolni. Nem értem, hol hibázok.
2021. febr. 2. 17:23
 3/13 anonim ***** válasza:
79%

Ha írsz egy példát -csak hogy tudjuk, milyen bonyolult egyenleteket vesztek-, akkor tudunk tanácsot adni. Bár a lineáris egyenletekek könnyűek, a 2x=4 típusútól a rémálom törtes és egymásba ágyazott zárójeles egyenletekig széles skálán mozognak nehézség szempontjából.


De alapvetően a mérlegelvet és alapvető algebrai lépéséket (mint az egynemű kifejezések összevonhatósága) kell hozzá tudni.

2021. febr. 2. 18:58
 4/13 anonim ***** válasza:
72%

Az nem segít, hogy az egyenértékűeket színessel jelölöd?

Pl az összes X piros, az Y kék, a sima számok meg ceruza/toll.

A minusz és osztás jelek zöldek, az összeadás-szorzás fekete.

És így átláthatod, h mit kell összevonni mivel, és látni fogod, hogyha itt zöld minusz jel van, akkor azt feketére kell csinálni(márha plusszos a szám)


Nálam ez a színkombó segített- mondjuk én csak a betűket jelöltem, nem tudom, hogy a műv jelekkel beválik-e.

2021. febr. 2. 19:05
 5/13 anonim ***** válasza:
72%

A "hol hibázok" kérdésre; tegyük fel, hogy kijött a végén, hogy x=5, de ellenőrzésnél nem az jön ki, aminek kéne, ekkor két lehetőség adódik;


1. Elrontottad az ellenőrzést, ezért ellenőrizd az ellenőrzést.

2. Ha az ellenőrzésben nincs hiba, akkor megtehet azt, hogy visszafelé behelyettesítesz. Ahol borul az egyenlőség, ott rontottál el valamit.


Például:


2*(3x-8) = x-4 | zárójelbontás

6x-16 = x-4 | kivonunk x-et

5x-16 = 4 | hozzáadunk 16-ot

5x = 20, osztunk 5-tel

x = 4


Boldogok vagyunk, mert egész szám jött ki, így biztosan nem rontottunk el semmit. Nézzük az ellenőrzést:


Bal oldal: 2*(3*4-8)=16

Jobb oldal: 4-4=0, ami nem 16, szóval valami gond van.


Nézzük meg VISSZAFELÉ az ellenőrzést, vagyis soronként írjunk 4-et az x helyére, és számoljuk végig:


4 = 4, nincs hiba

5*4 = 20 -> 20=20, nincs hiba

5*4-16 = 4 -> 4=4, nincs hiba

6*4-16 = 4-4 -> 8=0, ez pedig nem igaz.


Ez azt jelenti, hogy a 6x-16 = x-4 sor utáni lépésben rontottunk el valamit. Ha jobban megnézzük, amikor kivontam az x-et, akkor az (x-4)-ből a jobb oldalon 4 lett, tehát a negatív előjel lemaradt, és ez volt a hiba.

2021. febr. 2. 19:06
 6/13 A kérdező kommentje:

Inkább a rendezéssel van baj, össze-vissza pakolgatom őket. Az egyik kommentelőnek most átüldtem egy munkámat, már el is küldte a javítást.


Belezavarodok ebbe az egészbe. Hiába pakolom az ikszeket meg a számokat a jobb, meg bal oldalra, nem jön ki jó eredmény. Egyébként sem vágom ezt a pakolgatást.

2021. febr. 2. 19:09
 7/13 anonim ***** válasza:
100%
És mielőtt elkezded bejelölöd a sorrendet/lap szélére írod? Akkor le tudod ellenőrizni, hol jársz.
2021. febr. 2. 19:11
 8/13 A kérdező kommentje:

Akkor most levezetek egy cukorfalatot, hogy mindenki lássa, mi a baj, tessék:


(x-4)(x+3)+25=(x+6)(x-2)


Felbontom a zárójelet:


x-4*x+3+25=x+6x*x-2


Összevonás. Lehet össze-vissza vonogatni, vagy a bal és a jobb oldalon külön kell? Próba szerencse, külön:


2x-1 = 7x-2


Fogalmam sincs mit kell csinálni. Tegyem át a 7x-et a másik oldalra? Lehye


-5x-1 = -2


Hozzáadom a -1-et:


-5x=-2


A végeredményt ki se számolom.

2021. febr. 2. 19:19
 9/13 anonim ***** válasza:
100%

"(x-4)(x+3)+25=(x+6)(x-2)



Felbontom a zárójelet:



x-4*x+3+25=x+6x*x-2"


Zárójelbontást hogyan végezted el? Mert az nem zárójelbontás, hogy kiradírozod az egyenletből.

2021. febr. 2. 19:23
 10/13 A kérdező kommentje:
Nem kell vele semmit csinálni, mert nincs előtte sem sem előjel, sem szám, akkor csak kiradírozom, nem?
2021. febr. 2. 19:25
1 2