Egy szabályos háromszög oldalai 25cm hosszúak. Osszuk az egyik szöget két egyenessel három egyenlő részre. Mekkora részekre osztják az egyenesek a szöggel szemközti oldalt?

2021. febr. 10. 18:07
 1/6 anonim ***** válasza:
49%

Szinusztétel:

x/25=sin20°/sin100°

x=25*sin20°/sin100°=8,68

A szakaszok: 8,68; 7,64; 8,68

2021. febr. 10. 18:15
 2/6 A kérdező kommentje:

Eddig jutottam :

X/25=sin20°/sin100°

x=25*sin20°/sin 100°=8,68

Azt szeretném kérdezni, hogy ezzel már végeztem e a feladatal vagy még van folytatása? És ha folytatódik akkor hogyan kell befejezni?

2021. febr. 10. 18:15
 3/6 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a segítséget!
2021. febr. 10. 18:16
 4/6 anonim ***** válasza:
Elolvastad a #1 választ?
2021. febr. 10. 18:17
 5/6 anonim ***** válasza:

Igazából egy kicsit egyszerűbben is meg lehet oldani; tudjuk, hogy az x oldalú szabályos háromszög magassága x*gyök(3)/2, vagyis esetünkben 25*gyök(3)/2 cm, de ha ezt nem tudjuk, ki lehet számolni Pitagorasz tételével, a szokásos módon.

Ha behúzzuk a szögharmadolót, akkor a szabályos háromszögön belül keletkezik egy kisebb derékszögű háromszög, melynek egyik befogója 25*gyök(3)/2 cm hosszú, az ezzel szemközti szög 80°-os, és a másik befogójának hosszát szeretnénk megtudni (ez legyen x), így csak egy tangenst kell felírni;


tg(80°) = (25*gyök(3)/2)) / x, rendezés után


x = (25*gyök(3)/2)) / tg(80°) =~ 3,8176 cm


Innen pedig ki lehet számolni, hogy az oldal középső része 2*3,8176=7,6532 cm hoszú, a másik kettő pedig ugyanolyan hosszú, ezért (25-7,6532)/2=8,6734 cm hosszúak külön-külön.

2021. febr. 10. 19:12
 6/6 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm segítséget illetve a magyarázatot! 🤗
2021. febr. 11. 12:50