HELP! TZ KÉRDÉS! Valaki segít matekból?


Mindíg is s*gghülye voltam matekból szóval bocsi, hogyha olyan lehetetlen dolgokat kérdezek, hogy agyzsibbadást kaptok a kérdés olvasása közben😅


1)

Szóval előjött megint az egyenes/fordított arányosság (ami holnap benne lesz a TZ-ben) amit mióta először vettünk jópár éve azóta sem értem. Mármint a feladatokat értem, meg meg tudom csinálni, de egyszerűen nem értem a különbséget a 2 dolog között. Nagyon hálás lennék ha valaki elmagyarázná hogy mi a különbség.


2)

Na ezért már iszonyatosan szégyellem magam a 10-es fejemmel, de a kérdésem az lenne:

Hogyha van egy maradékos osztás (pl. 8÷3) akkor a maradékot tizedestört formájában mellé kell írni (tehát előbb említett példa 8÷3 akkor a végeredmény 2,2 lesz?) vagy a maradékkal nem kell semmit kezdeni?



2021. febr. 3. 21:35
 1/6 anonim ***** válasza:
86%

Ha maradékosan osztol, akkor nem kell semmit csinálni vele.


Azzal kevered, hogy 8:3=2 és marad a 2, tehát 8=2*3+2. Vagy még azt lehet, hogy 8:3 = 2 + 2/3, ezt vegyestört néven ismert (csak ott nem szokás + jelet tenni).


Ha nem maradékosan osztod, akkor a 2-t lehet tovább osztani.

2021. febr. 3. 21:42
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Egyenes arányosság: ha az egyiket növeled, akkor a másikat is:


1 csoki 50 forint

2 csoki 100 forint

3 csoki 150 forint

stb.


Fordított arányosság: ha az egyiket növeled, akkor a másikat csökkented:


12 munkás 36 óra alatt végez a melóval

6 munkás 72 óra alatt végez a melóval

2 munkás 216 óra alatt végez a melóval

stb.

2021. febr. 3. 21:46
 3/6 anonim ***** válasza:
72%

Egyenes arányosságnál ha az egyik adat (szám) nő, akkor a másik is. Tehát a hányadosuk állandó. Pl. ha valaki 1 óra alatt 4 km-t gyalogol, és egyenletes tempóban folytatja, akkor 3 óra alatt 12 kilométert fog. Ezek csak feltételezések, nyilván a valóságban fáradna az ember, stb.

A fordított arányosságnál ha az egyik adat nő, a másik csökken, tehát a szorzatuk állandó.

2021. febr. 3. 21:47
 4/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek a választ, már értek mindent😊
2021. febr. 3. 21:49
 5/6 anonim ***** válasza:

1)

egyenes arányosság:

Ha azt vesszük, hogy az a/b hányados állandó, akkor egyenes arányosságról beszélünk, mivel ha az 'a' érték növekszik, akkor a 'b' értéknek is növekednie kell, hogy a hányadosuk ne változzon.

Például: 1/2=2/4=3/6=4/8, stb, tehát látod, a hányados értéke állandó, miközben ha nőtt a számláló, akkor a nevezőnek is nőnie kellett.


fordított arányosság:

Hasonló elvet követve, ha a*b szorzat állandó, akkor fordított arányosságról beszélünk, mivel ha az 'a' értéket növeled, akkor 'b' értéknek csökkennie kell, hogy a szorzatuk állandó legyen.

Például: 30*1=15*2=10*3 stb, mivel a szorzat értéke mindig 30, és ha az egyik tényező nő, a másiknak csökkennie kell.

2021. febr. 3. 21:51
 6/6 anonim ***** válasza:

Egyenes arányosság: ha az egyik nő, akkor a másik is, ugyan olyan arányban. Ha egy 50 Ft-os csokit veszel, 50 Ft-ot fizetsz, ha hármat, akkor az ár is a háromszorosára nő, 15o Ft lesz. Ha csak felet, 25 Ft. Hányadosuk (50/1=50 és 150/3=50) állandó.


Fordított arányosság: ha az egyik nő, akkor a másik csökken. Például ha egy nyuszi egy perc alatt eszi meg a répát, két nyuszinak már fél perc is elég rá. Dupla nyuszi, fele idő. Tripla annyi nyuszi, harmad annyi idő. Reciprok. Szorzatuk (1*1=1 és 2*0,5=1) állandó.



8/3=2

_

2 →→ a maradék ottmarad, megoldás egész számként kettő. A maradék kettő, az nem +0,2.

És átírhatod közönségestört-alakba: 2.6666666666 (a hatos persze a végtelenségig ismétlődik, feléje egy pontot szokás tenni). Ez közönséges törtként 2⅔ ('kettő egész két harmad').

2021. febr. 4. 14:29