SOS matek házi 10. osztály?

40 km s út egyszerre indulnak orankent 2 kmvel tobbet tesz meg az egyik ezért egy oraval elobb ér célba. mennyi a sebesseguk?

2021. jan. 18. 13:20
 1/4 anonim ***** válasza:

Tegyük fel, hogy a lassabban haladó ember x km-nyi utat tesz meg óránként. Ha y órára van szüksége, akkor összesen x*y km-t tesz meg, ennek kell 40 km-nek lennie:


x*y = 40


A gyorsabb ekkor (x+2) km-t tesz meg óránként, és neki 1 órával kevesebbre van szüksége, így ő (y-1) órán keresztül utazik, tehát:


(x+2)*(y-1) = 40


Ez egy kétismeretlenes egyenletrendser, amit jó eséllyel meg tudunk oldani. Ha a kifejezéses módszert használjuk, akkor az első egyenletből egy egyszerű oszts után y=40/x adódik, amit be tudunk helyettesíteni a második egyenletben;


(x+2)*(40/x -1) = 40, kibontjuk a zárójelet:


40 - x + 80/x - 2 = 40, összevonunk:


38 - x + 80/x = 40, szorzunk x-szel:


38x - x^2 + 80 = 40x, a bal oldalt 0-ra redukáljuk:


0 = x^2 + 2x - 80, ez pedig egy másodfokú egyenlet, amit könnyen meg lehet oldani.


Innen be tudod fejezni?

2021. jan. 18. 13:37
 2/4 anonim ***** válasza:

40/x=40/(x+2)+1

Innen már megy?

2021. jan. 18. 13:56
 3/4 A kérdező kommentje:
köszönöm, 4 jött ki :))
2021. jan. 18. 15:44
 4/4 anonim ***** válasza:
Az baj, mert 8 a helyes eredmény.
2021. jan. 18. 15:58