Sos-be kellene egy kis segítség koszinusz és szinusz tétel hàromszögön való alkalmazásából matek dogát írok valaki van itt olyan aki segítene nekem?

11.es tananyag

2021. jan. 12. 11:25
 1/1 anonim ***** válasza:

Szinusztétel: tetszőleges háromszög két oldalának aránya (hányadosa) megegyezik a két oldallal szemközti szögek szinuszainak arányával:


a/b = sin(Ł)/sin(ß)


Más megfogalmazásban is lehet vele találkozni, de elég, ha ezt tudod.


Ha adott két szög és az egyik szöggel szemközti oldal, akkor a másik szöggel szemközit szög kiszámolható.

Ha adott két oldal és az egyikkel szemközti szög, akkor a másik oldallal szemközti szög meghatározható. Ebben az esetben azonban vigyázni kell, ugyanis kétféle szögnek is ugyanakkora szinusza (leszámítva a derékszöget, egyedeül annak a szinusza 1); egy hegyesszög, amit a számológép is kiad, illetve annak a mellékszöge, vagyis ami 180°-ra egészíti ki. Például ha az egyik szög 30°, annak szinusza 1/2, akkor a másik szög, aminek a szinusza 1/2, az a 150°.

Hogy melyik szöggel kell számolni, azt a következő tétel dönti el; nagyobb oldallal szemközt nagyobb oldal található, tehát ha a<b<c, akkor a<ß<y egyenlőtlenségnek teljesülnie kell. Előfordulhat, hogy mindkét szög helyes lesz, ezzel nincs semmi probléma, ilyenkor az adatok két különböző háromszöget határoznak meg.


Koszinusztétel: c^2 = a^2 + b^2 - 2*a*b*cos(y). Itt arra kell csak odafigyelni, hogy a szög (y) és a szöggel szemközti oldal (c) az egyenlet két oldalán foglal helyet.

A tétel abban az esetben használható, hogyha a háromszög mindhárom oldala adott, vagy két oldal és a két oldal által bezárt szög. Illetve akkor is használható, hogyha két oldal és akármelyik szög adott, viszont ha nem a közrezárt szög van megadva, akkor egyrészt használható a szinusztétel is, másrészt egy rusnya másodfokú egyenlet fog belőle születni, így viszont érdemesebb a szinusztétellel számolni.


Nagy vonalakban ennyit kell tudni róluk.

2021. jan. 12. 11:40