Kérhetek segítséget ezekben? (fizika)


1. 50 kg-os testet húzunk vízszintesen 100 N erővel, de nem mozdul. Mekkora a

tapadási súrlódási erő és milyen irányú? Mekkora a tapadási súrlódási együttható, ha a

test 200 N erőnél megcsúszik?

2. Egy 15 kg tömegű szánkón egy 60 kg-os gyerek ül. Mekkora erővel lehet

egyenletesen húzni, ha a felületek közötti csúszási súrlódási együttható értéke 0,02 ?

3. A Mars tömege tized része a Földének. Sugara fele akkora. Mekkora a

nehézségi gyorsulás a Marson? Mekkora a súlya a 410 kg tömegű Phoenix

űrszondának a Mars talaját nyomva?

4. A Hold átmérője 3400 km, a tömege 7,5*10 22 kg. Az Apollo-11 űrhajója

100 km magasan kering a holdfelszín felett. Mekkora az űrhajó keringési ideje?



2021. jan. 7. 13:28
 1/5 anonim ***** válasza:

1. A húzó erőnek a tapadást súrlódási erő tart ellent. Egyensúly van, mert nem mozog, vagyis akkora mint amivel húzod. 100N

Ha jól értelmezem, akkor 200 N nél csúszik meg, tehát az a legkisebb húzóerő, aminél megcsúszik. Ugye a súrlódások erőnek van egy maximuma. Amíg nem éri el a maximumot, addig mindig akkora, mint az erő, aminek ellent tart. Tehát, ha 50 N-nal húzod, akkor az is 50 N. Ha eléri a maximumot és nagyobb az erő, amivel húzod, akkor megmozdul. Ha 200 N nél van ez a húzóerő határ, akkor az azt jelenti, hogy 200N a maximuma a tapadási súrlódási erőnek. Ugye a súrlódás az a nyomórerőször, a súrlódások együttható. A súrlódás értelemszerűen a talaj meg test között van, a talajhoz meg a nehézségi erő szorítja hozzá. Szóval a nyomórerő az m*g. Tehát annyi az egyenlet, hogy m*g*mű=Fhúzóerő. 50*9,81*mű=200.

2. Itt ugye megint arról van szó, hogy akkor van egyensúly, akkor nem gyorsul a szánkó, ha a csúszások súrlódás ugyan akkorra, mint amekkora erővel húzod. Megint arról van szó, hogy a súrlódások erő, az a nyomóeröször a mű. Csak az előző példában a tapadást művel itt meg a csúszásival számolunk. Szóval akkor megint csak m*g*műcs=Fhúzó. Csak mivel a szánkónak meg a gyereknek is van tömege, ezért az m az a két tömeg összege. (Mintha egy testnek tekintenéd).

3. A g gyorsulás az a G*M/R^2 képletből számolható. G az egy állandó. De mivel ez állandó, ezért az arányhoz ezt nem kell vizsgálni. Vagyis a Föld esetén: Mf/Rf^2. A Mars esetén Mm/Rm^2. Tudod, hogy Mm=Mf/10 és Rm=Mf/2

Akkor ezt csak beírod. Hogy a Marsra ez az érték a földdel kifejezve. (Mf/10)/(Rf/2)^2. Akkor ha négyzetet emelsz, akkor az (Mf/10)/(Rf^2/4) ami egyenlő (Mf/10)*(4/Rf^2)=(Mg/Rf^2)*(4/10) De azt tudod, hogy a Földön a g az G*Mf/Rf^2. Vagyis ezt kell megszorozni a 4/10-el. Vagyis gf*(4/10). Hát ez most így gépevle nem tudom mennyire átlátható, levezetését tekintve.

Az hogy a súlyerő, az m*g az a Marson is igaz, csak itt a Mars g-vel kell számolni. Szóval csak 490*gm a megoldás.

Nagyon remélem hogy nem írtam hülyeséget 😅😅

2021. jan. 7. 15:30
 2/5 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm, sokat segítettel ezekben!😊
2021. jan. 8. 13:49
 3/5 A kérdező kommentje:
Esetleg a 4. kérdésben tudnál segíteni?
2021. jan. 8. 13:50
 4/5 anonim ***** válasza:
Ja igen, abban nem vagyok biztos. És nem akarok hülyeséget írni. Van egy ilyen képlet, hogy ellipszis pályán keringő bolygó keringési ideje: T=2π*gyök(a^3/gamma*M) és ugye itt akkor nekünk az a az a sugár, mert nem ellipszis, hanem kör. Ugye a gamma az gravitációs állandó, meg kell nézni mennyi. Csak nem tudom, hogy lehet e ezzel számolni? Mert akkor az M az a hold tömege, az R az meg a hold sugara+100km, de nem vagyok benne biztos, hogy ez így oké e.
2021. jan. 8. 14:03
 5/5 A kérdező kommentje:

nem baj szerintem így jó!

Nagyon szépen köszönöm!!

2021. jan. 13. 13:04