Valaki segítene-e megoldani a következő matek gyökös egyenletet?


1-x=√x+5

(a második tényezőnél az egész gyök alatt van (x+5))



2020. dec. 11. 11:08
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
2%
Gondolom mindkét oldalt szorozni kell x+5 - tel, így a jobb oldalon eltűnik a gyökjel, a bal oldalon lesz pár tényező, az egész így egy másodfokú egyenlet lesz.
2020. dec. 11. 11:16
 2/15 anonim ***** válasza:
90%

Előszőr kikötés:jobb oldal nemnegatív, így a bal oldal szintén nem negatív: 1-x>=0

Ezután már négyzetre lehet emelni.

2020. dec. 11. 11:33
 3/15 anonim ***** válasza:
93%

Így gondoltad?

1-x=sqrt(x+5) A feltételek: -5<=x<=1

A két oldalt négyzetre emeled.

1-2x+x^2=x+5

x^2-3x-4=0

x1=-1 x2=4 Csak az x1 megoldás.

2020. dec. 11. 11:35
 4/15 A kérdező kommentje:
Köszönöm!!!
2020. dec. 11. 12:02
 5/15 anonim ***** válasza:
89%

A 2-es és 3-as válaszd gyúrd össze, és akkor már jó lesz.


Mutatok egy másik megoldási módot, a későbbiekben (bonyolultabb egyenleteknél) még jól jöhet; helyettesítéssel fogunk számolni: legyen √x+5 = t, ezt x-re rendezzük; x = t^2 - 5. Ez azt jelenti, hogy az eredeti egyenletben √x+5-öt és x-et is le tudjuk cserélni, így ezt kapjuk:


1-(t^2 - 5) = t


Ez pedig már egy sima másodfokú egyenlet, nem kell négyzetre emelgetni. AHogy szoktuk, rendezzük:


0 = t^2 + t - 6, ennek ránézére látható, hogy t=2 és t=-3 a két megoldása, de a megoldóképlettel is kijön.

Mivel t=√x+5 volt, ezért ide vissza kell helyettesítenünk;


egyrészt 2 = √x+5, itt már nem okoz semmilyen gondot a négyzetre emelés:

4 = x+5, így x=-1 eredményt kapjuk.


másrészt -3 = √x+5. Ha itt négyzetre emelünk, akkor hamis gyököt fogunk kapni mindenképp. Ez azért van, mert nem létezik olyan valós szám, melyből ha gyököt vonunk, akkor (-3)-at kapnánk, így ennek az egyenletnek nincs (valós) megoldása.

2020. dec. 11. 12:06
 6/15 anonim ***** válasza:
22%

-> feltétel (x+5) >= 0, azaz x >= -5

-> négyzetre emelsz

-> 1 - 2x + x**2 = x + 5

-> x**2 - 3x - 4 = 0

-> megoldások: 4 és -1, ebből egyik sem ütközik a feltétellel (mindkettő > -5)

2020. dec. 11. 12:13
 7/15 anonim ***** válasza:
90%

6-os, a többi választ sikerült elolvasnod?

Ha igen, akkor direkt akarod félrevezetni a kérdezőt?

Ha igen, akkor az nagyon nem szép dolog...

2020. dec. 11. 12:16
 8/15 A kérdező kommentje:
Rengeteget segítettetek nekem, köszönöm szépen tényleg!
2020. dec. 11. 12:18
 9/15 anonim ***** válasza:
8%
#7 nem direkt, de a -1-et behellyettesítve a -3 is adhatja a 9 gyökét
2020. dec. 11. 13:07
 10/15 anonim ***** válasza:
70%

Ha valaki válaszol, egy négyzetgyökös egyenlettel kapcsolatos kérdésre, az ismerje a négyzetgyök fogalmát!

[link]

2020. dec. 11. 13:44
1 2