HariAMindentTudó kérdése:

Elektro házi feladat (transzformátor)?


1. Egy 230V-os/50Hz transzformátor áttétele 10:

a. mennyi a szekunder feszültség értéke?

b. A primer kör menetszáma 1500, mennyi a szekunder kör menetszáma?

c. A transzformátor hatásfoka 80%, mennyi kell legyen a bemeneti teljesítmény, hogy meghajtsunk vele 2 db. 25W/12V izzót?

d. Mekkora a c. pont szerinti esteben az áramerősség a primer és szekunder körben?


2. Ki(k) fejlesztették ki a transzformátort és mikor?


2020. dec. 7. 11:25
 1/2 A kérdező kommentje:
A kettest megoldottam már ,csak ottmaradt véletlenül, sry.
2020. dec. 7. 11:26
 2/2 anonim ***** válasza:

Azért, ha a 2. pontnak utána tudtál néztél, az 1. sem lett volna sokkal nehezebb.


a) a szekunder feszültség: U2=U1/a=230/10=23 V

b) a szekunder tekercs menetszáma: N2=N1/a=1500/10=150

c) A 2 db 25 W-os izzó teljesítménye: P2=50 W. A primer oldalon szükséges teljesítmény: P1=P2/η=50/0,8=62,5 W

d) A primer áram: I1=P1/U1=62,5/230=0,27 A, a szekunder áram: I2=P2/U2=50/23=2,17 A


A d) pontnál feltételezzük, hogy a két lámpa sorosan van kapcsolva, mivel 12 V-os izzót nem ajánlatos 23 V-ra kapcsolni.

Ennyi adatból csak egyszerűsített, közelítő számítás végezhető. Terheléskor a szekunder feszültség csökken. Az izzólámpákra nem a névleges feszültség kerül, áramuk emiatt kisebb. Az áram csökkenése nem arányos a feszültség csökkenésével, mert az izzólámpák jelleggörbéje nem lineáris. Ilyen alapszintű feladatoknál ezeket a dolgokat nem veszik figyelembe.

2020. dec. 7. 15:09