Anonimusvarilius kérdése:

Sos! Valószínűség számítás?


Sziasztok. Nem nagyon vágom ezt a valószínűség számítást.annyit tudok max hogy valahogy úgy kell kiszámolni hogy kedvező eset/összes eset. De feladatok nem nagyon mennek.most kaptunk házifeladatot amit nem nagyon értek... Valaki tudna segíteni?

Szóval 30fos osztályból 21 fő tanul rendszeresen, ők biztosan jól felelnek(a többiek pedig biztos gyengén) A tanár a jövő hétre 10 feleletet tervezett.

A) mekkora az esélye hogy 10 jó feleletet fog hallani?

B) pontosan 4 gyenge felelet lesz a héten?

C) legfeljebb 7 alkalommal ad jó jegyet?

D) legalább 3 alkalommal ad rosszat?

Előre is nagyon szépen köszönöm 🙂



2020. nov. 26. 15:54
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

"Nem nagyon vágom ezt a valószínűség számítást.annyit tudok max hogy valahogy úgy kell kiszámolni hogy kedvező eset/összes eset."


Akkor a valószínűség-számítást (középiskolai szinten) tökéletesen tudod. Amit nem tudsz, az a kombinatorika.


A valószínűség-számításhoz még annyit érdemes tudni, hogy ha nem számít a sorrend, akkor nyugodtan lehet úgy számítani, mintha számítana, ugyanis ez nem befolyásolja a valószínűséget (sőt, sok esetben még kell is, ugyanis ha úgy számolunk, hogy nem számít a sorrend, akkor csak a "fajtákat" számoljuk meg, viszont a fajták nem feltétlenül ugyanakkora valószínűségűek. Amit neked ebből meg kell jegyezned, hogy lehet mindig a sorrenddel számolni).


Összes eset: Ez nem túl nehéz, 30*29*28*27*26*25*24*23*22*21, ez a szorzat egy kicsit rövidebben így írható fel: 30!/20!, az érték mindenképp 109.027.350.432.000

a) Kedvező eset: 21 jó tanuló van, tehát 21*20*19*18*17*16*15*14*13*12=21!/11!=1.279.935.820.800, valószínség: 1.279.935.820.800/109.027.350.432.000 =~ 0,01174 = 1,174%


b) Kedvező eset: először alakítsunk ki egy "fajta"sorrendet: JJJJJJRRRR, ahol J helyére jó, R helyére rossz felelőket tehtünk. Ez alapján 21*20*19*18*17*16*9*8*7*6=118.147.921.920. Ezt még meg kell szoroznunk annyival, ahányféleképpen felírható 6 darab J és 4 darab R egymás mellé, ezt 10!/(6!*4!)=210-féleképpen lehet, tehát 210*118.147.921.920=24.811.063.603.200-féleképpen lehet 6 jó és 4 rossz felelő.

Valószínűség: 24.811.063.603.200/109.027.350.432.000 =~ 0,22757 = 22,757%


c) Ennél kicsit egyszerűbb úgy számolni, hogy azokat az eseteket számoljuk össze, amikor 7-nél több (tehát 8, 9 vagy 10) darab jó jegyet ad, tehát a JJJJJJJJRR, a JJJJJJJJJR és JJJJJJJJJJ eseteket kell leszámolni (a b) alapján). Ha ez megvan, akkor a kapott számot ki kell vonni az összes esetből, és az így kapott szám lesz a válasz a kérdésre. Ezt kell osztani az összes esettel a valószínűséghez.


d) Itt is a c) szerinti komplemetnerszámítással érdemes számolni, tehát azt számoljuk ki, hogy hány esetben ad 2, 1 vagy 0 darab rossz jegyet. Hogy-hogy nem, ezt a c)-ben már kiszámoltuk.


Ha profi vagy, akkor lehet számolni úgy is, hogy a sorrend nem számít, meg az (n alatt a k) képlettel, de első körbn érdemesebb a sorrend szerint számolni.

2020. nov. 26. 17:11
 2/2 anonim ***** válasza:

A)(21 alatt 10)/(30 alatt 10)


B)(9 alatt 4)*(21 alatt 6)/(30 alatt 10)


C)((30 alatt 10)-(21 alatt 10)-(21 alatt 9)*(9 alatt 1)-(21 alatt 8)*(9 alatt 2))/(30 alatt 10)


D) Szerintem innen már megy.

2020. nov. 26. 18:07