Van mondjuk 9500 ember, akiből 2 ember nyer valamit. Mennyi az esély arra, hogy én nyerem meg az egyik nyereményt?

2020. okt. 17. 12:23
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%
Egy a 4750-hez.
2020. okt. 17. 12:53
 2/12 anonim ***** válasza:
53%

Összes eset: (9500 alatt a 2) <--- Hányféle módon választhatjuk ki a két nyertest.


9500 alatt a 2 = 9500!/(9498!*2!) = (9500*9499)/2 = 4750*9499


Kedvező eset: (9499 alatt az 1)= 9499 <--- Te nyersz, akkor még melléd hányféle módon lehet kiválasztani a másik nyertest a maradék emberek közül.


Valség = kedvező eset/összes eset = 9499/(4750*9499) = 1/4750.

2020. okt. 17. 15:09
 3/12 anonim ***** válasza:
24%

Fontos megjegyeni, hogy ha számolunk a sorrendisággel, akkor ugyanez a valószínűség fog kijönni;

Összes eset: 9500*9499

Kedvező eset: ha elsőnek nyersz, akkor 1*9499 lehetőség van, ha másodiknak, akkor 9499*1, összesen 2*9499 esetben nyersz.

Valószínűség: (2*9499)/(9500*9499) = 2/9500 = 1/4750

Általában is igaz, hogy ha sorrendiséggel számolunk, ha nem, a valószínűség mindig ugyanannyi lesz. Ennek megfelelően valamikor akkor is érdemes sorrendiséggel számolni, amikor a feladat konkrétan olyan jellegű, hogy a sorrend nem érdekli.

2020. okt. 17. 15:15
 4/12 anonim ***** válasza:
100%

Egyszerűbben megfogalmazva:

Ha 9500 emberből 1 ember nyer, akkor 1 a 9500-hoz az esély, hogy nyerj. Ha egy nyertes van akkor mindig egy az x-hez az esély a nyereményre, az x pedig résztvevők száma. Ha 2 ember nyerhet, akkor a fele, tehát 1 a 4750-hez.

2020. okt. 17. 15:33
 5/12 anonim ***** válasza:
100%

Még egyszerűbben:

A résztvevők számát elosztod a nyeremények számával.

2020. okt. 17. 15:36
 6/12 anonim ***** válasza:
6%
Ki az isten pontozott le? Ugyanazt írtam, mint mások, csak más módon...-.-
2020. okt. 17. 16:47
 7/12 anonim ***** válasza:
95%
Biztos nem volt közérthető.
2020. okt. 17. 17:20
 8/12 anonim ***** válasza:
28%
Vicc, hogy az le van pontozva az aki precízen levezette a megoldást :D
2020. okt. 17. 20:41
 9/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, és akkor az hány százalék esély?
2020. okt. 19. 12:43
 10/12 anonim ***** válasza:
100%

Valószínűséget kétféle módon tudsz leírni:

"Valami a valamihez" módon: pl 2 a 3-hoz az esélye...ekkor P = 2/3.

Tehát, ha az mondod, hogy "x az y-hoz a valsége az A eseménynek", akkor P(A) = x/y. (Mondjuk a valószínűség éppen lehet irracionális is, szóval tört alakban nem mindig fogod tudni felírni). Na most fontos megjegyezni, hogy x/y 0 és 1 közötti szám. Ha 0, akkor tuti, hogy nem következik be, ha 1, akkor pedig biztos, hogy bekövetkezik. Ezekre az esetekre mondjuk nem szoktuk használni ezt a "valami a valamihez" alakot.


A másik mód pedig, amit te kérdezel, az a százalékos megadás. Tehát "Az esemény valószínűsége x%"


A kettő megadás közötti kapcsolat: Az elsőből úgy kapod a másodikat, hogy megszorzod százzal. Azaz, ha van egy x/y valószínűséged, akkor azt is mondhatod, hogy "Az esemény valószínűsége x/y" vagy mondhatod, hogy "Az esemény valószínűsége (x/y)*100 %.


A konkrét feladatnál maradva: Megkaptuk, hogy a valószínűség 1/4750.

Százalékban tehát: (1/4750)*100% ~ 0,0211%

2020. okt. 19. 13:10
1 2