1. Mennyivel nő egy elektron energiája, ha 1 V feszültségű pontok között gyorsul fel?
Megoldás:
U = 1 V
Q =e=1,6×10(-19-en) C
W=?
W =U×e=1V ×1,6×10(-19-en)C=1,6×10(-19-en)J =1 eV
2020. nov. 24. 16:13
1/2 anonymousreview60 válasza:
Ha az elektromos tér A pontjából a B pontba x C töltést y J munka árán lehet elvinni, akkor:
W_AB = y J
A feszültség definíció szerint a töltésekre vetített fajlagos energiaigény ehhez az állapotváltozáshoz:
U_AB = W_AB/(x C) = y J / x C = (y/x) J/C = (y/x) V
És a fenti számításod helyes.
2/2 anonymousreview60 válasza:
Ha az elektromos tér két pontja között U_AB feszültség van, akkor egy tetszőleges Q töltésmennyiséget átvinni:
W_AB = U_AB·Q munka,
amit számolhatunk J-ban (mechanikában jellemzően), kWh-ban (villamosenergia-fogyasztás), eV-ban (vagy MeV, GeV a részecskefizikában).