9. -es matek házi. Valaki elmagyarázná a megoldását?


Halmazokkal kapcsolatos feladatról van szó.


Egy általános iskola felső tagozatán háromféle szakkör működik: fotószakkör, biológiaszakkör és barlangász szakkör. E szakkörök létszámát az ábra mutatja évfolyamokra lebontva. Azok száma, akik pontosan két szakkörre járnak kétszer, akik pedig pontosan egy szakkörre járnak, háromszor annyi, mint azok száma, akik mindhárom szakkör munkájában részt vesznek. Az iskola felső tagozata 216 diákjának kb. hány százaléka nem jár szakkörre?


F. BI. BA.

5.évf. 12 16 8

6.évf. 14 18 12

7.évf. 8 6 17

8.évf. 7 5 7


Logikai szita formulával kell kiszámolni? Venn-diagramm? Nem tudom, elmagyarázná valaki, hogy megértsem?



2013. szept. 19. 18:33
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Ha összeadjuk a szakköri létszámokat, akkor duplán számoljuk a két szakköre járókat és háromszor a három szakkörre járókat:


130=x1+2*x2+3*x3


Viszont tudjuk, hogy x2=2*x3 és x1=3*x3.


Ezeket beírva az első egyenlőségbe:


130=3*x3+4*x2+3*x3


130=10*x3


Vagyis x3=13, emiatt x2=26 és x1=39.


Ezek összege a szakköre járók száma: 78


78/216=0,36111 , azaz kb. 36% az arány.

2013. szept. 20. 09:03
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2013. szept. 20. 15:10
 3/5 anonim ***** válasza:

Azért ne a 36%-ot add meg válasznak, hanem a 100-36=64-et :)

A megoldás, persze, teljesen rendben volt.

2013. szept. 20. 21:17
 4/5 A kérdező kommentje:
Oké, köszi!
2013. szept. 20. 21:20
 5/5 A kérdező kommentje:
Oké, köszi! :)
2013. szept. 20. 21:20