Elmagyarázná nekem valaki, hogy ezt hogyan kell kiszámolni és mennyi az eredmény? (Néztem a neten, de nem értem)

[link]
2013. aug. 14. 12:27
 1/2 anonim ***** válasza:

Ezeket úgy kell kiszámolni, hogy megnézed, hogy az alapnak (2) hányadik hatványa az adott szám (16).


Ezek alapján, ha az a kérdés, hogy 2-nek hányadik hatványa a 16, úgy írod fel, hogy:


2^x = 16


16 az 2^4-en.


Tehát felírhatod így:


2^x = 2^4


Mivel az alapok megegyeznek, ezért elhagyhatóak, ezt már korábbról meg kellett tanuljad. Így:


x = 4


Tehát log2(16) = 4.


Másik módszer, ami egy összefüggés, hogy ha te eleve így írod fel a logaritmusos példádat, hogy a 16-ot felbontod 2 hatványára, akkor ugye így néz ki:


log2(2^4)


Namost ha az alap (2) megegyezik a számmal (2), eltekintve annak hatványától, akkor megoldás 1 lenne.


Pl:


log(2)2 = 1


(Ugye az lenne a kérdés, hogy 2-nek hányadik hatványa a 2, amire a válasz 1, mert a 2 az első hatványon van).


Ebből kifolyólag, ha most log2(2^4) van, akkor a válasz 4.


Tehát, ha az alap és szám ugyanaz (mindkettő 2 például), akkor elhagyhatóak, és az eredmény a szám kitevője lesz.


Mindkét megoldás 4-hez vezet, te döntöd el, melyik a szimpatikusabb. Dolgozatban valószínű úgy kell leírni, ahogy először leírtam.


De találtam neked egy hasznos videót:


http://www.youtube.com/watch?v=FAZOPipXusc


A legelső percében elmondja ugyan ezt, amit most én.

2013. aug. 14. 13:02
 2/2 A kérdező kommentje:

Értem, ez nagyon egyszerű. Most leszek 11-es, még nem vettük.

Köszönöm! :)

2013. aug. 14. 13:43