Hogyan kell ezt megcsinálni, ill. elmagyarázná valaki? (matek)


Végezze el a következő műveleteket!


(9x^2y^3)^4 (3xy^2)^6

___________ : _______ x nem=0; y nem=0

(5x^2y^4)^3 (5xy^5)^3



előre is köszönöm szépen!



2013. júl. 27. 23:11
 1/6 anonim ***** válasza:

Esküszöm élvezem megcsinálni a matek feladataidat.:D


(9x^2y^3)^4 (5xy^5)^3

_____ * ______

(5x^2y^4)^3 (3xy^2)^6



=3^8 x^8y^12 5^3x^3y^15

_____ * _____

5^3x^6y^12 3^6x^6y^12



=9y^3

_____

x



Na ez megintcsak nem tudom mennyire fog összeesni. Gondolom matek pótvizsgára készülsz, így nem lett volna azért hátrány, ha magadtól csinálod meg a feladatot, de leírom mi miért van, hogy tanulj is belőle. Először is mivel a két tört között osztás van, ezért a második törtnél felcseréljük a két sort, az alsó felkerül, a felső pedig le. Második lépésként felbontjuk a zárójeleket, és mivel a zárójelek is valahanyadikon vannak, ezért minden belső tagot annyiadikra emeljük. Az ismeretlenek (x,y) hatványait beszorozzuk a zárójelen lévő számmal. Ez egy nevezetes azonosság, a fv. tábládban is benne van.:) Utána egyszerűsíteni kell keresztbe, valamit egy törtön belül is lehet szorzáskor, de összeadáskor nem! Így jött ki egyszerűsítés után - amit nem írtam le külön - ez a megoldás.

2013. júl. 28. 01:08
 2/6 A kérdező kommentje:

bal alsót elírtam nem (5x^2 hanem (5x^3

de nembaj köszi a segítséget.

amúgy nem buktam meg csak gyakorlok.

2013. júl. 28. 15:35
 3/6 A kérdező kommentje:
hogyha 5^3 egyszerűsítem 5^3-al akkor 1 marad vagy 5?
2013. júl. 28. 16:07
 4/6 A kérdező kommentje:
és ha Y^12 egyszerűsítem önmagával akkor eltűnik vagy y marad?
2013. júl. 28. 16:37
 5/6 A kérdező kommentje:
nekem amúgy 9xy^3 jött ki
2013. júl. 28. 19:32
 6/6 anonim ***** válasza:

[(9x²y³)⁴ / (5x³y⁴)³] : [(3xy²)⁶ / (5xy⁵)³] =

= [(6561x⁸y¹²)/(125x⁹y¹²)] * [(125x³y¹⁵)/(729x⁶y¹²)] =

= [6561/(125x)] * [(125y³)/(729x³)] = (9y³)/x⁴

2013. aug. 14. 19:40