Elmagyarázná nekem ezt valaki, hogyan kell megcsinálni?


Egy téglatest éleinek aránya 2:3:4.

V= 240 cm(a köbön)

Mekkorák a téglatest élei, és felszíne?


2009. dec. 9. 11:14
 1/4 A kérdező kommentje:
bocsánat.. elírtam az arányait.. 2:3:5
2009. dec. 9. 11:14
 2/4 anonim ***** válasza:

na figyu, remélem jó a megoldásom:


Szóval térfogat képlete a*b*c=V

behelyettesítve az arányokat a*1,5a*2,5a=240


(2:3:5 arány ahol 2-t a-val jelöltem, 3:2=1,5 tehát b=1,5a, és 2:5 =2,5 tehát c=2,5a )

azaz nem 3 ismeretlennel oldod meg, hanem mindet a-ban fejezed ki.


tehát az egyenlet:


a*1,5a*2,5a=240

3,75a (a köbön)=240

a (a köbön) =64

a=4


tehát első oldal, azaz az a=4 cm.

többi oldalnál visszahelyettesíted: b az 1,5a volt, tehát 1,5*4 egyenlő 6.

c= 2,5 a =2,5*4 = 10


ellenőrzés:


4*6*10 egyenlő -e 240 ? és igen. tehát ezek az élek.


a felszín képletébe csak behelyettesíted ezeket az értékeket és kiszámolod a felszínt.

2009. dec. 9. 12:15
 3/4 anonim ***** válasza:

arányoknál bocs elírtam. 2 aránylik 5-höz, hanem fordítva 5:2 és az lesz 2,5


bocs, magyarázni nem nagyon tudok.

2009. dec. 9. 12:16
 4/4 anonim ***** válasza:

Ennél sokkal egyszerűbb, ha 2x, 3x és 5x-nek veszed az oldalakat.

2x*3x*5*x=240

30 xköb = 240

x köb = 8

innen x=2 cm, így 2*x=2*2=4 cm, 3x=6 cm és 5x=10 cm

2009. dec. 9. 16:04