A matek házival vannak problémáim. Elmagyarázná és megoldaná nekem valaki?


Egyenlő szárú háromszög alapja 40 cm, szárainak hossza 52 cm. A háromszöget megforgatjuk a szimmetriatengelye körü. (A válaszát két tizedesjegyre kerekítve adja meg!)

a.) Számítsa ki a keletkező forgáskúp térfogatát.

b.) Mekkora a felszíne annak a gömbnek, amelyik érinti a kúp alapkörét és a palástját?

c.) Mekkora a kúp kiterített palástjának területe?

d.) Mekkora a keletkező forgáskúp nyílásszöge?



2020. okt. 25. 17:00
 1/5 anonim ***** válasza:

r=20, m=sqrt(52^2-20^2)=48 (Pitagorasz-tétel), a=52

a)V=r^2*Pi*m/3

b)x: a beírt gömb sugara

x*(r+a)=r*m


c) P=r*Pi*a

d)tg(alfa/2)=r/a

2020. okt. 25. 17:09
 2/5 anonim ***** válasza:
A d)-re adott választ tudnád indokolni?
2020. okt. 25. 17:17
 3/5 anonim ***** válasza:

A kúp tengelymetszete egy egyenlőszárú háromszög, Ez a magasság két derékszögű háromszögre bontja.

Bocs nem tangens, hanem szinusz.

2020. okt. 25. 17:20
 4/5 anonim ***** válasza:
Azért kérdeztem rá (de ezek szerint mégiscsak jó volt), mert én a palást nyílásszögét (vagyis középponti szögét) olvastam, ahhoz pedig nem sok köze van a tangensnek, hanem arányosságból lehet számolni, de a feladat mégsem ez.
2020. okt. 25. 17:26
 5/5 anonim ***** válasza:

Egy lehetséges megoldás


Legyen

a = 2R = 40 cm

b = 52 - a háromszög szára ill. a kúp alkotója

K = a + 2b = 144 cm - a háromszög kerülete

α - a háromszög szárszöge ill. a kúp nyílásszöge

T - a háromszög területe

r - a háromszög beírt körének ill. a kúpba írható gömb sugara

Fg - a gömb felszíne

P - a kúppalást területe

m - a kúp magassága

V = a kúp térfogata


Kezdjük a végén

d.) A kúp nyílásszöge - A háromszög szárszöge

Segít a koszinusz tétel. A 'a' oldalra felírva

a = b√[2(1 - cosα)]

Ebből cosα --> α


A háromszög területe

T = (b^2* sinα)/2


b.) A háromszög beírt körének ill. a kúp beírt gömbjének sugara

Mivel

T = r*s = r*K/2

ebből

r = 2T/K

Ezzel a gömb felszíne

Fg = 4r^2*π


a.) A kúp térfogata

Az ismert képletbe az

R = a/2

m = 2T/a

kifejezéseket belyettesítve lesz

V = a*T*π/6


c.) A kúppalást területe

P = 2R*π*b/2

2R = a

P = a*b*π/2


Remélem, nem írtam el semmit.:-)


DeeDee

***********

2020. okt. 27. 00:02