Tolkien kérdése:

Nem értem a matek feladatot, valaki elmagyarázza?


Egy osztály tanulói 3 kiránduláson vettek részt. Az elsőn a tanulók 60%-a, a másodikon 70%-a, harmadikon 80%-a. Így 3 tanuló háromszor, a többi kétszer kirándult.

Hány tanuló van az osztályban?



2020. okt. 12. 20:49
 1/10 anonim ***** válasza:
59%
Pontosan mit nem értesz rajta?
2020. okt. 12. 21:03
 2/10 anonim ***** válasza:
60%

Nehéz feladat, és nehéz is rájönni, hogyha ilyet még nem csináltál. A lényeg, hogy a komplementerrel kell számolni;


60% vett részt az elsőn -> 40% nem vett részt az elsőn

70% vett részt a másodikon -> 30% nem vett részt a másodikon

80% vett részt a harmadikon -> 20% nem vett részt a harmadikon


Ez összesen 40%+30%+20%=90%, hiányzik 10%. Az a 10% az a 3 ember, aki mindhármon részt vett, tehát az osztály 30 fős.


Ez viszont csak abban az esetben lesz ebben a formában igaz, hogyha pontosan két kiránduláson senki nem vett részt.

2020. okt. 12. 21:18
 3/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2020. okt. 12. 21:37
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

Írd fel egyenletként, jelölje x az osztály létszámát.

Bal oldalra írd fel százalékosan: 0,6x + 0,7x + 0,8x

Jobb oldalra létszámként: x-3 gyerek ment kétszer, ez 2(x-3); 3 gyerek ment háromszor, ez 3×3.

0,6x + 0,7x + 0,8x = 2(x-3) + 3×3

2,1x = 2x - 6 + 9

2,1x = 2x + 3

0,1x = 3

x = 30

2020. okt. 12. 21:40
 5/10 anonim ***** válasza:

Szamolj kirandulas reszvetelt. x gyerek van az osztalyban, ha mindenki mindharom kirandulason reszt vett volna, akkor 3*x kirandulas reszvetel torten volna. Mival az elson csak 60% vett reszt, ez csak 0.6*x reszvetelt. A masodikon 0.7*x, a harmadikon 0.8*x. Osszesen (0.6+0.7+0.8)*x=2.1*x reszvetel. Ez az egyenlet bal oldala. Mi van a masik oldalon? Tudjuk, hogy 3 gyerek 3-szor vett reszt, tehat ez 3*3 reszvetel. A maradek (x-3) gyerek ketszer, tehat ez (x-3)*2 reszvetel.


Tehat:

2.1*x = 3*3 + (x-3)*2

2.1*x = 3*3 + 2*x - 6

0.1*x = 3*3 - 6 = 3

x = 30

2020. okt. 12. 21:45
 6/10 anonim ***** válasza:
Lassu voltam:)
2020. okt. 12. 21:45
 7/10 anonim ***** válasza:
Ez egy emelt érettségiben volt feladat pár éve, egyébként.
2020. okt. 12. 22:00
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

Bocsánat, hogy offolok, de nagyon felbosszant, hogy az első választ, így lepontozták, amikor teljesen jószándékból írtam, csak nem kaptam rá választ.

Persze én is gondolkodtam rajta, hogy megoldjam a feladatot, és az alapján magyarázzam el, de aztán gondoltam, hogy sokkal hasznosabb a kérdezőnek, hogyha csak azon a ponton segítek, ahol megakadt, és a többit egyedül oldhatja meg, anélkül, hogy rögtön megmondanám neki a választ.

Én magamon és másokon is azt vettem észre, hogy sokkal jobban motivál, ha (akár segítséggel is, de) magamtól jövök rá a megoldásra.

Sokkal jobb lenne, hogyha kialakulna egy kis beszélgetés, amikor a kérdező maga rukkol elő egy megoldással és a válaszolók csak kicsit irányt mutatnak neki, hogy hol gondolkozott jól, és hol van hiba.

2020. okt. 13. 19:51
 9/10 anonim ***** válasza:
Igazad van.
2020. okt. 13. 20:09
 10/10 anonim ***** válasza:

Rajzolj 10 bogyót, és akkor abból 8 a 80%-a, és akkor a bogyókat színezgesd be, vagy ne is , hanem csoportosítgasd , karikázd be őket 3 különböző színnel.

Vagy pl ilyen metszetes ilyen halmazábra; hogy pl kívülre csinálod egy nagy téglalapban a százat; és akkor ami mind a hármat metszi, oda beírod a legközepébe (hány kirándulás) tehát a 3-as számot (gyerekek számát); és akkor satöbbi.

2020. nov. 6. 00:53