Deriválásnál hogyan ismerem fel az összetett függvényt?

Nem világos, hogy mikor látok összetett függvényt. Amiben van hatvány, szorzás és több x egy sorban, az összetett?
2020. okt. 18. 12:10
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Igazság szerint minden függvény tekinthető összetett függvénynek, mivel minden függvény előállítható önmaga konpozíciójaként is.

Például az

f(x)=x

függvény is tekinthető összetettnek, ami a g(x)=x és h(x)=x függvények összetételéből születik, ekkor az f láncszabály szerinti deriváltja

x'*x'=1*1=1. Persze az ennél bonyolultabb függvényeket szoktuk összetettnek tekinteni.


Van egy nagyon egyszerű módja az összetett függvények felfedezésének; be kell helyettesíteni egy számot, majd kiszámolni a függvényértéket. Nem is a pontos függvényérték a lényeges, hanem hogy milyen módon jutsz oda.


Például vegyük a


t(x) = 3^sin(2x)


Függvényt. Először a 2-vel való szorzást végeznéd el, utána vennéd az érték szinuszát, végül a kapott értékkel haványoznád a 3-at. Ennek megfelelően három függvényt tudunk elkülöníteni;


f(x)=2x, g(x)=sin(x), h(x)=3^x, és a függvénykompozíció hogof alakú, vagyis h(g(f(x)).


Fontos még megjegyezni, hogy a láncszabály esetén mindig a külső függvény szerint kezdesz el deriválni, na, de honnan lehet tudni, hogy melyik a külső függvény? A választ itt is helyettesítésiérték-vadászat adja; az a külső függvény, amelyik műveletet legutoljára végeznél el. A fenti példában a hatványozás az utolsó művelet, emiatt az lesz a külső függvény, és ennel deriváltját az utolsó előtti függvény, vagyis a szinusz deriváltjával kell beszorozni, ami szintén egy összetett függvény, de az ugyanúgy kiszámolató a lánszabály folytatólagos használatával.

2020. okt. 18. 13:02
 2/3 A kérdező kommentje:

Köszönöm a segítséget.


Van az elemi függvények deriváltjánál ez:


(log a X)` = 1/(x*ln a)

De egy feladatnál volt lg 3x, ami viszont már összetett fggvény volt, pedig csak 3-mal szoroztuk. :(

2020. okt. 18. 15:27
 3/3 anonim ***** válasza:
Persze, mivel a láncszabály szerint szorozi kell (3x)'-tal, ami 3.
2020. okt. 18. 16:06