Valaki le tudja írni lépésekben hogy lesz { [ (x*3^ (1/2) - 2 ] / [ 4*3^ (1/2) ] }^4 deriváltja [x*3^ (1/2) -2]^3?

Rengeteget próbálkozom ezzel a kis példával, és sehogysem jön ki a megoldókulcsban levő eredmény.... Köszönöm szépen, ha valaki időt szán erre :)

2015. ápr. 17. 13:40
 1/4 anonim ***** válasza:
Írd be a wolframalpha-ba, az is lehet hogy a megoldókulcs rossz. Amúgy nagyon egyszerű a példa, hányadosszabályt kell alkalmaznod, azaz (f/g)'=(f'g-g'f)/g^2.
2015. ápr. 17. 18:30
 2/4 A kérdező kommentje:
Nem csak, mivel hatványon is van... Úgy tudom hogy ha G-vel jelölném ezt a törtet, f a számláló, g pedig a nevező, valahogy így kellene kinéznie a deriváltnak: 4*G^3*[(f'*g-g'*f)/g^2]. De köszönöm, megpróbálom ott :)
2015. ápr. 17. 19:31
 3/4 anonim ***** válasza:

Persze, ha f és g összetett fv-ek, akkor azt tekintetbe vesszük.

Legyen uis. f=f o x_1 o x_2 o...o x_n és g=g o y_1 o y_2 o... o y_k ún. kompozíciófüggvények.


Ekkor a differenciálási szabály alapján:


df/dx_n=(df/dx_1)(dx_1/dx_2)...(dx_n-1/dx_n), ill. hasonlóan:

dg/dy_k=(dg/dy_1)(dy_1/dy_2)...(dy_k-1/dy_k).


Ezeket kell szépen alkalmazni és behelyettesíteni a hányadosszabályba.


Könnyen látjuk, hogy a feladat egyszerű, hiszen a differenciálási szabályt most általános esetre adtam meg, így mindegy, hogy hatvány, vagy akármilyen függvényről van szó.


Sőt most veszem észre, hogy a példa még ennél is egyszerűbb. Valójában nem is kell a hányadosszabály, hisz a nevező egy konstans.


Gyakorlatilag a feladat most h(x)=K*[x^a+b]^c tipusú, ahol:

K,a,b,c konstansok.

Alkalmazva a differenciálási szabályt:

dh/dx=c*[(x^a+b)^(c-1)]*a*x^(a-1).


Ezzel ki kell jönnie a helyes eredménynek, nekem most nincs kedvem a konkrét számokat beírni, de remélem így már kellő segítséget sikerült adnom.

2015. ápr. 17. 20:32
 4/4 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm! :)
2015. ápr. 20. 11:44