Pl. 1.33(4)=?
2.073(83)=?
-0.01(023)=?
-2.001(7)=?
2020. szept. 26. 19:15
1/2 anonim válasza:
A trükk az, hogy annyival kell szorozni, hogy ha az eredetit kivonjuk belőle, akkor véges tizedestörtet kapjunk. Például:
Legyen A az 1,33(4) törtalakja, vagyis
A = 1,33(4), ezt szorozzuk meg 10-zel:
10*A = 13,34(4), most ha ezt a kettőt kivonjuk egymásból, akkor
9*A = 12,01, 9-cel osztás után
A = 12,01/9 eredményt kapjuk. Ha azt akarjuk, hogy a számláló és a nevező is egész legyen, akkor bővítsük a törtet, amennyivel szükséges (esetünkben 100-zal):
A = 1201/900
Ellenőrzés: elvégezzük az osztást.
Általában azt mondhatjuk, hogy az első lépésben 10 annyiadik hatványával kell legalább szoroznunk, ahány számjegyből áll az ismétlődés.
2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ!
2020. szept. 26. 19:39