Végtelen tizedes törtek, közönséges törtekké alakítása?


Pl. 1.33(4)=?

2.073(83)=?

-0.01(023)=?

-2.001(7)=?



2020. szept. 26. 19:15
 1/2 anonim ***** válasza:
77%

A trükk az, hogy annyival kell szorozni, hogy ha az eredetit kivonjuk belőle, akkor véges tizedestörtet kapjunk. Például:


Legyen A az 1,33(4) törtalakja, vagyis


A = 1,33(4), ezt szorozzuk meg 10-zel:

10*A = 13,34(4), most ha ezt a kettőt kivonjuk egymásból, akkor

9*A = 12,01, 9-cel osztás után

A = 12,01/9 eredményt kapjuk. Ha azt akarjuk, hogy a számláló és a nevező is egész legyen, akkor bővítsük a törtet, amennyivel szükséges (esetünkben 100-zal):

A = 1201/900

Ellenőrzés: elvégezzük az osztást.


Általában azt mondhatjuk, hogy az első lépésben 10 annyiadik hatványával kell legalább szoroznunk, ahány számjegyből áll az ismétlődés.

2020. szept. 26. 19:19
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ!
2020. szept. 26. 19:39