Hogy lehet tizedes számot közönséges törté alakítani?


Törtet számmá tudok alakítani, de fordítva is kellene


0.35-ből hogy tud lenni 7 (törve) 10-el?

Vagy más akármilyen véges vagy végtelen tizedes számból?



2013. aug. 8. 12:07
 1/9 anonim ***** válasza:

0,35 az ugye 35/100.

Ezt 5-tel egyszerűsíted, és 7/20 lesz belőle.

7/10 sehogy sem lesz belőle, csak 7/20.

2013. aug. 8. 12:15
 2/9 A kérdező kommentje:

Igen, 20, csak elgépeltem.

Köszönöm, sokat segítettél!

Esetleg ha további kérdéseim lennének, hoozád privátban fordulhatok segítségért?

2013. aug. 8. 12:23
 3/9 bongolo ***** válasza:

Ha véges tizedes tört, akkor úgy, ahogy az első írta.


Ha végtelen, de szakaszosan ismétlődő, akkor meg megmutatom egy példával: Legyen mondjuk 123,45678678... a szám. Vagyis a 678 ismétlődik a végtelenségig.


x = 123,45678678...

Az ismétlődő szakasz 3 hosszú. Szorozzuk be a számot 10³-nal (ezerrel), ezáltal minden számjegy 3-mal balra tolódik:

(Ha az ismétlődő szakasz n hosszú, akkor 10ⁿ-edikennel kell persze beszorozni, hogy n-nel balra tolódjon.)

1000·x = 123456,78678...


Megpróbálom egymás alá írni a két számot, hogy jobban látszódjon a balra tolódás:

1000x = 123456,78678678...

       x =      123,45678678...

Ha most az 1000-szeresből kivonjunk az x-et, akkor a vége kioltja egymást onnantól kezdve, amikortól egyforma számjegyek vannak egymás alatt:


999x = 123456,78 − 123,45 = 123333,33

999x = 12333333/100

x = 12333333/99900

lehet egyszerűsíteni 3-mal:

x = 4111111/33300

kész.


---

Érdekesség:

Nézzük mondjuk ezt a számot:

x = 9,999999...

Az ismétlődő szakasz 1 hosszú, tehát 10-zel érdemes szorozni:

10x = 99,999999...

10x - 9x = 99 - 9

9x = 90

x = 10


Vagyis a 9,9999... végtelen tizedes tört közönséges törtként felírva éppen 10. Ez a két szám ugyanis pontosan ugyanannyi.

2013. aug. 8. 12:40
 4/9 bongolo ***** válasza:

Bocs, a végén már nagyon a végeredmény járt az eszemben, elírtam. Nem

  10x - 9x = 99 - 9

hanem

  10x - x = 99 - 9

kellett volna természetesen.

2013. aug. 8. 12:43
 5/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm.

És a -4,7 számot, így le tudod vezetni?

4 egész 4/5 jött ki belőle, ezt sem tudom felfogni :D köszi előre is, ment a zöld kéz is

2013. aug. 8. 12:48
 6/9 anonim ***** válasza:

-4,7

Azaz mínusz négy egész hét tized. Át sem kell váltani, mert benne van a nevében. Mivel egy egész tíz tizedből áll, ezért -4,7 = -47/10.


De ebben mi a felfoghatatlan?

2013. aug. 8. 13:05
 7/9 A kérdező kommentje:
De a -47/10-ből hogy lesz 4,4/5?
2013. aug. 8. 13:40
 8/9 anonim ***** válasza:
Sehogy.
2013. aug. 8. 16:31
 9/9 anonim ***** válasza:

"És a -4,7 számot, így le tudod vezetni?

4 egész 4/5 jött ki belőle, ezt sem tudom felfogni :D köszi előre is, ment a zöld kéz is"


Leírnád, hogy a - 4,7 -ből hogyan jött neked 4 egész 4/5?

2013. aug. 8. 18:40