1,666. ,3,222. és 1,454545. végtelen tizedes törtek közönséges törtté alakítását levezetné valaki? Mert nem értem:/


2014. szept. 30. 20:20
 1/3 anonim ***** válasza:
2014. okt. 1. 00:36
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

A lényeg az, hogy mindig annyival kell szorozni, hogy a kivonás után a törtrész eltűnjön, ehhez viszont az kell, hogy az azonos tizedestörthelyeken azonos számjegyek álljanak. Megcsinálom a harmadikat:


Legyen A=1,454545... Szorozzuk ezt meg 100-zal, ekkor 100*A=145,454545...-öt kapjuk. A kettőt kivonva egymásból eltűnik a törtrész, és ez marad:


99*A=144, innen A=144/99. Ezt még lehet egyszerűsíteni 9-cel: =16/11. Ha ezeket elosztjuk egymással, tényleg 1,454545...-ör kapunk (a számológép felfelé kerekít, ezért fog 55-re végződni).


De szorozhatuunk volna 10000-rel is, akkor 10000*A=14545,454545...-öt kapjuk, és kivonás után 9999*A=14544, innen A=14544/9999 törtet kapjuk, amit tudunk egyszerűsíteni, és ugyanúgy 16/11-et kapunk. De mivel mis zeretnénk mindig a legegyszerűbb (és legkisebb) számokkal számolni, ezért az első megoldás kézenfekvőbb.

2014. okt. 1. 14:49
 3/3 anonim válasza:

nem pontosan erre válasz de talán a későbbiekben segíthet www.easymaths.hu

nagyon jól magyarázzák az anyagot középiskolai egyetemi szinteken sőt a legtöbb magyar egyetem egyéni követelményeinek megfelelően

2014. okt. 7. 17:34