Avsli kérdése:

Fizikai feladat megoldásában kérném segítségeteket. Most kezdtem az egyetemet és eddig nem nagyon foglalkoztam fizikával, így kicsit még nehezen megy. A feladat a következő: ?


Egy motorcsónak folyásirányban haladva az

A pontban megelőz egy, a folyón lefelé sodródó ladikot. T = 60 perccel később a motorcsónak megfordul,

és valamennyi idő múlva újra a ladikhoz ér, amely

d = 6,0 km-re sodródott az A ponttól. Feltételezve,

hogy a motorcsónak folyóhoz viszonyított sebességének nagysága állandó, határozzuk meg a folyó sebességét!



2020. szept. 25. 18:35
 1/2 anonim ***** válasza:

Legyen a motorcsónak folyóhoz mért sebessége vc, a folyóé pedig vf (km/h).

Ekkor a motorcsónak lefelé vc+vf, vissza pedig vc-vf sebességgel halad a parthoz képest. 1 óra alatt vc+vf utat tesz meg. Visszafelé t ideig megy, tehát (vc-vf)*t utat tesz meg, ami 6 km-rel rövidebb az előző útnál, hiszen ennyit ment a ladik az összes idő alatt.

Tehát vc+vf=(vc-vf)*t+6 és vf*(t+1)=6. Van két egyenletünk, a másodikból kifejezzük a t időt és behelyettesítjük az elsőbe. Ezáltal a folyósebességét a motorcsónak sebességének függvényében kapjuk meg, kiszámítva, vf = vc/2. (vagyis a motorcsónak kétszeres folyósebességgel haladt.)

2020. szept. 25. 19:52
 2/2 anonim ***** válasza:
A feladat megoldása a csónak sebességétől független, a folyó sebessége pedig 3 km/h. Ez nem igazán fizika, egy db középiskolás képletet kell hozzá tudni, a többi paraméterezés és behelyettesítés
2020. szept. 27. 09:37