SEMMIT nem értek az iskolai fizikai anyagból, mit lehetne tenni?


Gimnázium 10. osztályáról van szó... Nem tudom, mi történt, de a mai anyagból semmit nem értettem, talán azért, mert kicsit beteg vagyok, és nehezebben figyelek... De a tanár azt mondta, ennél csak nehezebbek lesznek, szóval jó lenne megérteni a mostani példákat. A hozzáállásommal nem lesz baj, mert bár megijedtem, de küzdök tovább.


Egyik mai példa ez volt:


-----


Egy nyúl másfél percig fut 28km/h sebességgel. Milyen messzire jut el?


Itt a megoldás:


t=1,5 min = 0,025 h


S = v•t = 28•0,0025 = 0,7km = 700 m


KÉRDÉSEIM:


- Miért kell átváltani a 1,5 min-t?

- hogy jött ki az átváltásnál a 0,025 h

- miért kell a v-t és a t-t szorozni, amikor a képletben ez van: v=S/t Akkor hogy is van ez?

-Miért kell átváltani a 0,7 km-t?

- Hogy jött ki a 700 m


Ezen kívül van még öt feladat. Majd leírom azokat is.


Köszönöm előre is a segítséget!


2020. szept. 24. 20:43
1 2 3 4
 11/31 A kérdező kommentje:

Rendben. Tehát ha a v=S/t mozgásos számolásoknál az S-et keresem, akkor megcserélve szorzás van.


A baj csak az, hogy nem értem, hogy következik a feladatból az, hogy S = v•t-t kell itt számolni.

2020. szept. 24. 21:09
 12/31 A kérdező kommentje:
Nem tudom, mi az a mérlegelv, soha nem tanították ezt a kifejezést nekem.
2020. szept. 24. 21:10
 13/31 anonim ***** válasza:
89%

1: mert a feladatban km/H van, és 1,5 MIN (direkt emeltem ki), a kettő üti egymást, valamelyiket át kell váltanod.

2: 1 óra 60 perc. Akkor 1,5 perc hány óra? Aránypárral kiszámolható. (1,5/60)

3: a v=S/t képlet helytálló, de Te a megtett útra vagy kíváncsi. Vagy számolhatod úgy is, hogy 28=x(S)/0,025(t)->S=0,025*28=0,7 km = 700 méter

4: Átváltani azért kell, mert az időt is átváltottad

5: Egyszerű matek.

2020. szept. 24. 21:10
 14/31 A kérdező kommentje:
Igen, valóban kapkodok, mert semmit nem értek, és félek ettől az egésztől.
2020. szept. 24. 21:13
 15/31 sadam87 ***** válasza:
100%

1. Nem muszáj átváltani, csak praktikus.Például a sebesség mértékegységét is lehet váltani, csak azt ritkán szoktuk m/min. egységben megadni (kb. soha).

2.

60 min. = 1 h -> osszuk az egyenlet mindkét oldalát 60-al (Ugye ha az egyenlet mindkét oldalával ugyanazt a műveletet végezzük, továbbra is egyenlőek maradnak - már ha szabályosan végezhető a művelet. De csak akkor!)

1 min. = 1/60 h

1,5 min. = 1,5*1/60 h = 1/40 h = 0,025 h


3. Megint egy egyenletről van szó.

v = S/t -> szorozzuk mindkét oldalt t-vel

v*t = S

Másképp megfogalmazva a 28 km/h azt jelenti, hogy a nyúl 1 óra alatt 28 km-t tesz meg (már persze ha megy ennyi ideig ekkora sebességgel). Ha kétszer ennyi ideig megy ezzel a sebességgel, akkor az út kétszeresét, akkor kétszer ennyit fog megtenni. Ha fele ennyi ideig, akkor feleennyit. stb. Ebből remélem látszik, hogy szorozni kell.


4. Nem kell, ha csak nincs megadva, hogy az eredményt méterben kell megadni. Valószínűleg azért váltotta át, mert úgy nem tört lesz az eredmény. De amúgy tökmindegy.


5.

1 km = 1000 m

0,7 km = 0,7*1000 m = 700 m


"Vagy a sebességet úgy kapom meg, ha negszorzom a sebességet az idővel?"

Úgy biztos nem.

2020. szept. 24. 21:14
 16/31 A kérdező kommentje:

Itt egy másik:


Egy 1300 km/h sebességgel haladó szuperszónikus repülőgép 50 mp-ig megy. Mennyi utat tesz meg ezalatt?


Ez a megoldás:


t= 50s = 50/60 min = 0833/60 = 0,013 h


v= S/t | •t v•t=S


S=1300•0,013=16,9 km


Kérdések:


- már megint ez az átváltás. Honnan tudjam, mikor kell átváltani, és mire!?

- az azután következő egyenletátalakításból semmit nem értek. Semmit, teljesen kínai

- hogy kerül oda az 1300?


Egyébként van értelme nekem gimnáziumba járni, vagy hagyjam inkább, mert hülye vagyok hozzá?

2020. szept. 24. 21:26
 17/31 A kérdező kommentje:
Köszönöm az eddigi válaszokat, meg a YouTube linket is, bár igazából lehet csak holnap fogom átolvasni pontosan, mert nagyon lehűlt a kedvem.
2020. szept. 24. 21:27
 18/31 anonim ***** válasza:
100%

16/17


1: egyszerű: km/h és másodperc (sec) üti egymást, nem tudsz számolni. Át kell váltani.

2: akkor ne alakítsd át, helyettesíts be: azt tudjuk, hogy v=S/t. Tudjuk a gép sebességét és hogy mennyi ideig megy. 1300 km/h-val megy 50 másodpercig, vagyis 0,013 óráig ( ugye 1 óra 60 perc, 1 perc 60 másodperc. Elkezdjük osztogatni. 50 másodperc/60 másodperc= 0,833 perc. 0,833 perc/60 perc= 0,013 óra, megvan az idő). Tehát: 1300=S*0,013->S=16,9 km

3: az 1300 úgy kerül oda, hogy a feladat szerint annyi volt a repülő sebessége.

2020. szept. 24. 21:57
 19/31 dq ***** válasza:
96%

Ez nem 10-es fizika, hanem 2.-os matek. (Igazából óvodás szint. Én egészen biztos, hogy meg tudtam.)


A nyúl 28 km-t tesz meg 1 óra alatt. 2 óra alatt 56 km-t, 3 óra alatt 84-et stb, ezt hívják szorzásnak.


Értelemszerűen 0,025 óra alatt 28*0.025 = 0.7 km-t tesz meg.

2020. szept. 24. 22:07
 20/31 dq ***** válasza:
92%

> Nem tudom, mi az a mérlegelv, soha nem tanították ezt a kifejezést nekem.


És kémiából nem jött elő aránypár koncentrációszámításnál? Valahogyan érzed hogy mi mivel arányos, felírod a 3 adatodat és a keresett változót egy téglalapba, és látod az eredményt a szemeddel.


nyúl 1 óra alatt 24 km tesz meg


nyúl 0.025 óra alatt ? km tesz meg

2020. szept. 24. 22:13
1 2 3 4