X^5-X^3=0 Egyenlőség mely X-ekre igaz?


2020. szept. 5. 15:10
1 2 3 4
 21/36 anonim ***** válasza:

Rendben. Következik a hivatalos verziója annak, amit te mondtál.

x^5 - x^3 = 0 egy ötödfokú polinom.

Tétel: Egy n-edfokú komplex együtthatós polinomnak a komplex számok teste felett pontosan n gyöke van MULTIPLICITÁSSAL EGYÜTT.

Az 1 gyök, multiplicitása 1.

A -1 gyök, multiplicitása 1.

A 0 gyök, multiplicitása 3!

1+1+3=5.


Megjegyzés: Az i azért nem gyöke pl, mert i^5 = i, i^3=-i.

Ekkor azt kapjuk, hogy i^5 - i^3 = i - (-i) = 2i.

2020. szept. 5. 20:04
 22/36 anonim ***** válasza:

" Egy n-edfokú komplex együtthatós polinomnak"


És a kérdéseben, hol szerepelt, hogy ez komplex? :D Ha nincs külön kiemelve, akkor valós.

2020. szept. 5. 20:06
 23/36 anonim ***** válasza:

Normálisan igyekeztem egy tételt kimondani, hát na.

Egyébként a valós számok minden további nélkül tekinthetők ebben az esetben komplexnek, mivel komplex számokról kezdtünk beszélgetni.

2020. szept. 5. 20:07
 24/36 anonim ***** válasza:
Attól, hogy azt mondjátok -1, 1, és 0,0,0 a megoldás attól még -1,1 és 0 lesz a megoldás. :) Tehát 3 érték és nem 5.
2020. szept. 5. 20:07
 25/36 anonim ***** válasza:
Nem tudom, mit kell ezt a feladatot túl bonyolítani, de Ti tudjátok.
2020. szept. 5. 20:08
 26/36 anonim ***** válasza:
Én nem bonyolítom túl xD Mondtuk, hogy ennyi a megoldás ebben az esetben.
2020. szept. 5. 20:09
 27/36 anonim ***** válasza:
De túl bonyolítod, mert a levezetésed sem jó. :) Nem is értem, hogy jön ki az, hogy 3 vedd a 0-át megoldásnak. :D
2020. szept. 5. 20:10
 28/36 anonim ***** válasza:

Te most szándékosan játszod a hülyét, vagy tényleg az vagy?

Nem az volt a baj, hogy "ránézésre" láttad, hogy mik a megoldások, hanem azt is meg kell mutatni, hogy ezeken kívül nincs másik, de mivel ötödfokú egyenletnek mindenképp van 5 megoldása (komplexben, valósban nyilván legfeljebb 5 lehet), ezért a multiplicitást is ki kell számolni, amit "ránézésre" az életben nem fogsz tudni megmondani, hacsak nem alapból gyöktényezős alakban van a polinom.

2020. szept. 5. 20:11
 29/36 anonim ***** válasza:
És nem számoltám semmit se ki, csak rábökted, hogy a 0 -> 3. :D No de miért is?
2020. szept. 5. 20:12
 30/36 anonim ***** válasza:
Na jó, én kiszállok a beszélgetésből, mert már azt sem értem, hogy mi a probléma azzal, amit írtam (semmi). Vannak emberek, akikkel nem tudom megtalálni a közös hangot xD
2020. szept. 5. 20:12
1 2 3 4