X^5-X^3=0 Egyenlőség mely X-ekre igaz?


2020. szept. 5. 15:10
1 2 3 4
 11/36 anonim ***** válasza:
#8 Ez valószínűleg egyébként nem az a szint, ahol ilyenekről kell értekezni, hogy komplex megoldások :D
2020. szept. 5. 16:08
 12/36 anonim ***** válasza:
Hogy hogy honnan lehet látni? :D Látod az Egyenletbe... Ha egynél nagyobb vagy -1 nél kisebb akkor nincs jó megoldás... Hiszen x^5 ből vonod ki az x^3 öt és nem x^5 - y^3. :D X-be helyettesíted. Csak akkor lehet 0 az érték, hogyha a az x^5 = x^3-al.
2020. szept. 5. 16:09
 13/36 anonim ***** válasza:

Kérdező!

Kiemelsz x^3-t. Ekkor x^3(x^2 - 1) = 0 egyenletet kapod.

Egy szorzat pontosan akkor 0, ha valamelyik tényezője 0. (Ez remélem világos).

Azaz vagy az x^3 = 0 vagy x^2 - 1 = 0.

x^3 = 0-ból jön, hogy az x=0 megoldás.

x^2 - 1 = 0-ból jön az hogy x=1 vagy x= -1 is jó.

Így világos?

2020. szept. 5. 16:10
 14/36 anonim ***** válasza:
100%
x^3(x-1)(x+1)=0
2020. szept. 5. 16:14
 15/36 anonim ***** válasza:

11-es, látom a lényeget sikerült megértened... Nem a komplex szám volt a lényeg, hanem hogy ötödfokú egyenletnek 5 megoldása van, amiből te 3-at megadtál. Ezután még be kellene látni, hogy a többi nem valós (komplex), vagy valamelyik gyök multiplicitása 1-nél nagyobb.


Röviden: attól, hogy te találtál 3-at, attól még lehet ezeken kívül is.

2020. szept. 5. 19:40
 16/36 anonim ***** válasza:

Ez az x^3(x^2-1)= 0-ból már adódik. Szorzattá alakításból baj nem lehet ilyen téren, az szépen ki fogja adni az összes gyököt.

És elég úgymond "ennyire" szorzattá alakítani, de felőlem írhatjuk, hogy

x*x*x*(x+1)*(x-1)=0...

2020. szept. 5. 19:47
 17/36 anonim ***** válasza:
És ebből kijön. 1,0,-1. Ha komplexet is akarsz: i,-i , bár ennek nincs jelentősége. Megkaptad az 5 értéked.
2020. szept. 5. 19:50
 18/36 anonim ***** válasza:
Már bocsáss meg, de az i és -i sem megoldása ennek az egyenletnek. Ezt gondold át.
2020. szept. 5. 19:55
 19/36 anonim ***** válasza:
Akkor kérlek add meg a maradék kettőt és ne csak úgy tegyél, mintha tudnád.
2020. szept. 5. 19:57
 20/36 anonim ***** válasza:

Tipikus példája annak, amikor a hülye okoskodik...


Mivel átírható úgy, hogy x*x*x*(x+1)*(x-1)=0, emiatt a 0 gyök multiplicitása 3, magyarul a 0 háromszoros gyök. És így megvan az öt megoldás.

2020. szept. 5. 20:04
1 2 3 4