Valaki tud segíteni egy matek feladat megoldásában?


Merőlegesek-e az

e: 3x-5y=8

f: 10x+6y=-3

egyenesek?

Hogy kell ezt kitalálni?


2010. aug. 2. 15:09
 1/3 anonim ***** válasza:

e-nek a normálvektora: e(e1;e2)=e(A;B)=e(3;-5) mert az egyenes egyelete Ax+By=C

f-nek normálvektora hasonlóan: f(f1;f2)=f(10;6)=f(5;3)


A 2 vektort szorozzuk össze: ef=e1*e2+f1*f2=3*5+(-15)=0


Azt meg tudjuk, hogy ha 2 egyenes normálvektorának szorzata 0, akkor merőlegesek.

2010. aug. 2. 15:26
 2/3 A kérdező kommentje:
Ja tényleg összeszorozni! Oh köszi!
2010. aug. 2. 16:43
 3/3 anonim ***** válasza:

Másik megoldás:


Megállapítjuk az egyenesek meredekségét:

Ehhez az egyenleteket y - ra rendezzük:


e: (3/5)x-8/5 ---> m(e)=3/5

f: -(5/3)x-1/2---> m(f)=-5/3


A meredekségek egymásnak negatív reciprokai, tehát a két egyenes helyzete merőleges.

2010. aug. 3. 11:44