Főiskolai matematika feladat megoldásában tudsz segíteni?


Ki kellene dolgoznom az alábbi feladatot:


Vizsgáljuk az an=(3n-2)/(5n+1) (ez egy tört nem tudom egymás alá írni) sorozatot monotonitás,korlátosság konvergencia szempontjából,ha E=10^-3 (tíz a mínusz harmadikont) adjuk meg a küszöbindexnek


ha valaki tudna valami segítséget adni megköszönném.el sem tudok indulni :(


2010. nov. 22. 18:59
 1/6 anonim ***** válasza:

konvergencia: kiszámolod a határértékét. Ha van véges határértéke, konvergens.

küszöbindex: |an-A|<e képletet használd, ahol az an maga az egyenlet, az A a határérték, az e az epszilon (nálad E). Ha egyenlőség jelet raksz a < helyére, akkor megkapod a küszöbszámot, vagyis azt, hogy melyik az a szám, amely pont az epszilon sugarú határon van. Na a sorozatnak az ezt követő eleme a küszöbindex, szóval ha például 5.3 jött ki, és mivel sorozatról van szó, szóval csak természetes számok játszanak szerepet mint tagok, ezért 6-ot írsz.


monotonitás. Na várj, kiment a képlet a fejemből, de megnézem neked.

Jól emlékeztem, de ne voltam benne biztos.


(an+1)/an


ha az eredményed

>=1 monoton nő

=<1 monoton csökken.


furfangos képlet, mert itt nem tudom jelölni, de az an+1-nél az n+1 alsó indexben van, vagyis az n helyett n+1-et írsz, vagyis nálad a számláló így nézne ki:

3(n+1)-2


a nevező így:


5(n+1)+1


Korlátosságra nem kell külön képlet (mint a konvrgenciára se), mivel ha egy sorozat korlátos, és van határértéke, akkor konvergens.


korlátosság:


A sorozat első eleme (vagyis n helyére beírod az egyet és kiszámolod úgy, mert ugye így megy a sorozat: 1,2,3,4) egy korlát. Az, hogy felső, vagy alsó a monotonitástól függ. Ha monoton csökken, akkor az első elem egy felső korlát, mivel annál már csak kisebb számok lesznek. Ha nő, akkor alsó korlát.


Ha csökken, akkor az alsó korlát a határérték, ha nő, akkor a felső korlát a határérték.


Ez a korlátosság, és ez egyértelműen választ is ad a konvergenciára ugyebár (ahogy már írtam: konvergens sorozat korlátos, és van VÉGES!!! (szóval ha végtelen akkor divergens) határértéke!


Remélem nem írtam nagy hülyeségeket, és tudtam adni hozzá egy löketet.

2010. nov. 24. 17:17
 2/6 anonim ***** válasza:

Annyit elárulok, hogy a határértéke 3/5 lesz, az első eleme 1/6, ebből már következik az is, hogy monoton nő (mert 1/6-tól megy felfelé a 3/5-höz közelíteni), magyarul a felső korlát 3/5, alsó korlát 1/6, szig. mon. nő.


A küszöbszámot ezzel számold ki:


(3n-2)/(5n+1)-3/5 < 1/1000


1/1000=epszilon=10^-3


a monotonitásba behelyettesítve:


(3(n+1)-2)/(5(n+1)+1)/(3n-2)/(5n+1)


ez egy cuki emeletes tört, de a reciprokával szorozva, hogy könyebben tudj vele számolni:


(3(n+1)-2)/(5(n+1)+1)*(5n+1)/(3n-2)


itt nem fogsz konkrét számot kapni, mert van benne ismeretlen (az n), de miután szebb alakra hoztad, következtethetsz.


Például kijön ez (ez egy másik feladat, nem a tiéd) :


-11/(3n+2)*(3n-1)


Itt láthatod, hogy a számláló mínusz. A nevező csak plusz lehet, mert ha az n-ek helyére helyettesítesz 1,2,3,4,5... számot, akkor mindig pozitív eredményt kapsz. Magyarul:


-/+ mínusz osztva pluszal az mínusz, ergo kisebb mint nula, vagyis monoton csökken ebben az esetben.

2010. nov. 24. 17:31
 3/6 anonim ***** válasza:

jó, levezetem


monotonitás (képletbe eleve behelyettesítve, reciprokkal szorozva):


(3(n+1)-2)/(5(n+1)+1)*(5n+1)/(3n-2)=

az első törtet átalakítom:

(3n+1)/(5n+6)*(5n+1)/(3n-2)=

a két törtet összeszorzom:

((3n+1)*(5n+1))/((5n+6)*(3n-2))

Látom, hogy a számláló biztos pozitív (mert összeszorozva pluszok lesznek), ezért megnézem a nevezőt:

15n^2+8n-12

beírva egyet

15*1*1+8*1-12

vagyis:

15+8-12,

pozitív lesz, ergo

+/+, vagyis szig. mon. nő


konvergencia (lim n tart a végtelenbe, de ezt nem írom most a lim alá, mert komplikált lenne itt gyakorin):


lim (3n-2)/(5n+1)


alul felül leosztom a nevező legmagasabb fokszámú n-jével (vagyis szimplán n-el)


(3-2/n)/(5+1/n)


az 1/n a 0-hoz tart, mivel ha n helyére beírod az 1,2,3,4,5 stb számokat, akkor mindig kisebb számot kapsz, egyre jobban megközelíti az érték a nullát. Ugyanez a 2/n-nél.


magyarul (3+0)/(5+0)=3/5


ne felejtsd el minden lépésnél kiírni hogy lim n tart a végtelenbe, kivéve a végeredménynél!!!


ebből megtudjuk, hogy mivel monoton nő, és közelít az 3/5-hoz, hogy az 3/5 felső korlátja a sorozatnak.


nézzük meg most a korlátosságot:


írjuk be az eredeti egyenletbe n helyére az 1-et.


3*1-2/5*1+1=1/6


alsó korlátja az 1/6.


konvergencia: Mivel korlátos, és van véges határértéke, ezért konvergens.


monotonitás/korlátosság/konvergencia megvan


küszöbindex:


|(3n-2)/(5n+1)-3/5|<1/1000


Hagyjuk el az abszolútérték jelet, mert nem lényeges igazából, csak az előjelnél fontos a végén, vagyis mindenképpen pozitív lesz, mert ugye 1,2,3,4,5...


közös nevező, majd egybeírás baloldalon:

(5(3n-2)-3(5n+1))/(5(5n+1))<1/1000


bontsuk fel a zárójeleket, majd vonjuk szebb alakra:


-23/(15n+5)<1/1000


szorozzuk meg mindkét oldalt 1000-el, és 15n+5-el


-23000<15n+5


mindkét oldalból levonok 5-öt


-23005<15n


leosztva 15-el mindkét oldalt:


-1533,6<n


mivel abszolútérték, ezért 1533,6<n


az ezt követő elem: 1534, vagyis a küszöbindex.

2010. nov. 24. 18:01
 4/6 anonim ***** válasza:

1/6<an<3/5


ezt még biggyeszd oda a korlátossághoz.

2010. nov. 24. 18:08
 5/6 anonim ***** válasza:

helyesbítve:

1/6<=an<3/5


mert ugye a 3/5-öt csak közelíti, így nem lehet egyenlő, de az első elemmel lehet egyenlő (ugye ha n helyére 1-et írunk).

2010. nov. 24. 18:10
 6/6 A kérdező kommentje:
köszönöm a válaszokat :) sokat segített
2010. nov. 24. 19:35