Hány gramm 10 tömeg%-os sósavval reagál 3 g aminoecetsav?


2020. máj. 26. 09:05
 1/1 anonim ***** válasza:

Glicin: HOOC-CH2-NH2

M(glicin) = 75 g/mol

m(glicin) = 3 g

w%(sósav) = 10%


HOOC-CH2-NH2 + HCl -> HOOC-CH2-NH3+ + Cl-


n(glicin) = m/M = 3 g/75 g/mol = 0,04 mol

n(HCl) = n(glicin) = 0,04 mol

Ez a reakcióegyenletből látszik.


m(HCl) = n*M = 0,04 mol * 36,5 g/mol = 1,46 g a reagáló HCl anyagmennyisége

m(sósav) = m(HCl)/w = 1,46g/0,1 = 14,6 g sósav oldatra van szükségünk, hogy maradéktalanul elreagáljon a 3 g glicinnel

2020. máj. 26. 09:58