Egy adott szám mekkora relatív hibával adható meg Fibonacci-számok szorzatával?


Tetszőleges számban kiválaszthatsz 2-nél nagyobb Fibonacci-számokat, akár egyformákat is, úgy, hogy a szorzatuk a lehető legjobban közelítse 10^100-t.

Kb. mekkora relatív hibával lehet megtenni?



2020. máj. 17. 23:11
A kérdező szavazást indított:
> 10^-6
10^-6 és 10^-12 között
10^-12 és 10^-18 között
< 10^-18
3 szavazat
 1/3 anonymousreview60 ***** válasza:

1. A fentiek közül egyik sem, mert a Fibonacci-számok egészek, emiatt a szorzatuk (P) is egész, emiatt P - 10^100 is egész.

2. Az 5 és a 8 Fibonacci-számok. 10^100 = 5^100·8^33·2

3. 5 és 8 Fibonacci számok tetszőlegesen sokszor választhatók, meg kell keresni tehát azt a Fibonacci-számot, ami 2·8^i·5^j nagysághoz a legközelebb esik.

4. Én erre csak programozós módszert tudok elképzelni.

5. Relatív eltérés számítása.

2020. máj. 22. 09:19
 2/3 anonymousreview60 ***** válasza:
Szavazás: Ja, dehogynem, a relatív eltérés lehet ilyen kicsi.
2020. máj. 22. 09:20
 3/3 A kérdező kommentje:

"2. Az 5 és a 8 Fibonacci-számok. 10^100 = 5^100·8^33·2"

Nem jó, mert

"kiválaszthatsz 2-nél nagyobb Fibonacci-számokat" tehát a 2 nincs megengedve.

3. ... Biztos hogy sokkal jobb közelítés elérhető, ha a többi 400+ Fib. szám közül is használsz néhányat.

4. ... Igen, de az is csak okosan működik, mert sok trillió kombináció van, ami még egy sz.gépnek is sok.

Példa (sokkal jobb megoldások vannak):

fib(6) * fib(18)^27 * fib(35) = 1.0001615 * 10^100

Ez 0.0001615 vagyis 1.615 * 10^-4 rel. hibának felel meg

2020. máj. 22. 15:04