János gazda krumplit termelt a kertjében. A termést 22 zsákba rakta úgy, hogy

minden zsákba ugyanannyi tömegű krumplit tett, majd a zöldségpiacon árulni kezdte.

Az első napon eladott 9 zsák krumplit és még 44 kg-ot. A második napon 13 kg híján

7 zsákkal, végül a harmadik napon 6 kg híján 5 zsákkal. Így összesen fél zsák

krumplija maradt meg.

a) Hány kg krumpli volt egy zsákban?

b) Hány forintot kapott összesen, ha kilogrammonként 60 forintért adta el az árut?

c.) Ha János gazda bevételének 60%-a volt az összes költsége, akkor mennyi volt a

tiszta haszna az eladott krumplin?



2020. máj. 13. 09:45
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

(9*zs+44) + (7*zs-13) + (5*zs-6) + 0,5*zs = 22*zs

21,5*zs + 25 = 22*zs

25 = 0,5*zs

50 = 1*zs

(A zs zsákot jelent, a számok, mértékegység nélkül, kg-ot. A kg-ot azért nem írtam ki, mert áttekinthetetlenebb lett volna a megoldás.)

a) 50 kg krumpli volt egy-egy zsákban.


A 22 zsákban 22 *50 kg = 1100 kg krumpli volt, de fél zsákkal megmaradt.

A fél zsák 25 kg, tehát 1100-25 = 1075 kg krumplit adott el.

1075 * 60 = 64500

b) Összesen 64 500 Ft-ot kapott.


A bevétele 64 500 Ft volt, ennek 60%-a volt a költség, akkor 40% haszon maradt.

64500 * 0,40 = 25800

c) 25 800 Ft volt a haszna.

2020. máj. 13. 10:55
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm! :)
2020. máj. 14. 11:34