Ki tudja az osztós matek feladatomat (kérem-kérem-kérem)?

Most vesszük az osztót és a többszöröst. Van egy ilyen feladat: Hány olyan nem egybevágó téglalap van, amelyiknek területe 512 négyzetcenti, és oldalainak centivel adott mérőszáma egész szám? Na, ezt megoldottuk órán, így: az 512-t felbontottuk prímtényezőkre, azaz 512= 2 a kilencediken. És akkor a terület (mivel a*b), ezért lehet: 2 az elsőn*2 a nyolcadikon; 2 a 4.-en*2 az 5.-en; 2 a 7.-en * 2 a másodikon; 2 a 2.-on* 2 a 7.-en; 2 az 5.-en * 2 a 4.-en; 2 a 8.-on* kettő az elsőn; 2 a 3.-on * 2 a 6.-on; 2 a 6.-on * 2 a 3.-on. Kicsit zavaros, de... :D. Szóval, ez alapján kell megcsinálni a következőt: Hány olyan nem egybevágó négyzet alapú hasáb van, amelyiknek a térfogata 5000 köbcenti, és éleinek centiméterrel adott mérőszáma egész szám? Kérem szépen, valaki segítsen ki!!! :") Aki helyes választ ad, ígérem megy a zöld pacsi! :) Előre is nagyon hálás vagyok és nagyon köszönöm! :)
2015. szept. 23. 21:24
 1/5 anonim ***** válasza:
5 a negyediken szorozva 2 a 3dikonnal :D
2015. szept. 23. 21:38
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszi, ment a zöld pacsi, de valahogyan ki tudnád ezt fejteni? :)
2015. szept. 23. 22:08
 3/5 A kérdező kommentje:
Csak azért kérdeztem, mert nem vagyok ám olyan naiv és simán beírhattál volna (vagy be is írtál) random számokat, de azért olyan kedves igen, hogy egy zöld pacsit adjak. :)
2015. szept. 23. 22:24
 4/5 anonim ***** válasza:

Na, az első megoldása nem sűrűn pontos... Odáig tökéletes, hogy 512=2^9, most azt kell megnézni, hogy ezekből hányféleképpen lehet kéttényezős szorzatot felírni. Ez még nem túl bonyolult, ki is tudjuk írni:


1 * 2^9=1*512

2 * 2^8=2*256

2^2 * 2^7=4*128

2^3 * 2^6=8*64

2^4 * 2^5=16*32


Több megoldás nincs, tehát 5 ilyen téglalap van.


A téglatest már nem lesz ennyire egyszerű, de megoldható.


Az 5000-et fel kell bontani prímtényezőkre:


5000= 2^3 * 5^4


Ennél úgy fogunk eljárni, hogy rögzítjük az első él hosszát, és a másik kettőt kell már onnan variálni;


Ha az első él hossza 1, akkor a másik két él hossza:


1 * 1 * (2^3 * 5^4)=1*1*5000

1 * 2 * (2^2 * 5^3)=1*2*2500

.

.

.


És így tovább, jó sok lesz belőlük.

2015. szept. 23. 23:19
 5/5 A kérdező kommentje:
wow! köszönöm :)
2015. szept. 24. 16:52