A háromszög csak akkor derékszögű ha érvényes rá a pitagorasz tétel?


2020. máj. 9. 22:07
 1/6 anonim ***** válasza:
9%
Fordítva. Ha derékszögű, akkor érvényes rá a pitagorasz tétel.
2020. máj. 9. 22:16
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
Igen. Szépen megfogalmazva a Piagorasz-tétel és a megfordítása is igaz, vagyis egy háromszög akkor és csak akkor derékszögű, ha igaz rá a^2+b^2=c^2.
2020. máj. 9. 22:42
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

A Pitagorasz-tétel úgy szól, hogy ha adott egy a=<b<c oldalú háromszög, és ha derékszögű, akkor az a^2+b^2=c^2 egyenlőség igaz.

A tétel megfordítása az, hogy ha egy háromszög a<=b<c oldalaira igaz, hogy a^2+b^2=c^2, akkor az a háromszög derékszögű, ami szintén igaz.


A Pitagorasz-tétel pontos megfogalmazása: egy háromszög AKKOR ÉS CSAK AKKOR derékszögű, hogyha az a<=b<c oldalaira teljesül, hogy a^2+b^2=c^2.


A te megfogalmazásod is helyes, viszont arról nem mond semmit, hogy ha teljesül rá a Pitagorasz-tétel, akkor milyen a háromszög, tehát lehet pontosítani egy AKKOR szócskával a csak elé, és meg is vagy.

2020. máj. 9. 22:43
 4/6 anonim ***** válasza:
54%
Ha egy háromszögben a két rövidebb oldal négyzetének összege megegyezik a leghosszabb oldal négyzetével akkor a háromszög derékszögű. Erre gondoltál kérdező?
2020. máj. 10. 05:41
 5/6 A kérdező kommentje:
Arra gondoltam, hogy ha egy háromszögre igaz a Pitagorasz-tétel, akkor az a háromszög csak derékszögű lehet?
2020. máj. 12. 13:28
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

Igen. Az előző válaszokban használt "akkor és csak akkor" tipikus matematikai megfogalmazása annak, hogy a két dolog egyszerre következik be. Tehát ha igaz a^2+b^2=c^2, akkor a háromszög derékszögű.


A kérdésed és az utóbbi kommented kicsit félrevezető (és ezért nem teljesen tiszták a válaszok), mert az a^2+b^2=c^2 egyenlőségre hivatkozol Pitegorasz-tételként, holott a tétel maga azt mondja ki, hogy derékszögű háromszögekre igaz az említett egyenlőség. A Pitegorasz-tétel megfordítása pedig azt mondja ki, hogy ha igaz az egyenlőség, akkor a háromszög derékszögű.

2020. máj. 12. 16:14