Hogy kell megoldani ezt a másodfokú egyenletre vezető szöveges feladatot lépésről lépésre?

Egy téglalap területe 192 m^2, kerülete 56 cm. Mekkorák az oldalai?
2020. ápr. 28. 13:37
 1/2 anonim ***** válasza:

1. lépés

Elnevezed azt, amit nem ismersz. A téglalap oldalait hagyományosan a-val és b-vel jelöljük.

2. lépés

Felírjuk "matekosan", amit a feladat elmond.

(1) a * b = 192

(2) 2a + 2b = 0,56 (ügyelni kell a mértékegységekre)

3. lépés

Mivel két ismeretlen van, és két egyenlet van remény arra, hogy meg tudjuk oldani a feladatot. Több módszer is van, én azt választom, a (2) egyenletből kifejezem b-t.

2b = 0,56 - 2a

b = 0,28 - a

4. lépés

Az előző lépésben kapott összefüggést felhasználom az (1) egyenletben.

a * (0,28 - a) = 192

5. lépés

0-ra rendezzük a fenti egyenletet.

-a² + 0,28a - 192 = 0

a² - 0,28a + 192 = 0

6. lépés

Megoldod a másodfokú egyenletet a tanult megoldóképlettel.

7. lépés

Az eredmény alapján kiszámolod b-t a 3. lépésben található összefüggéssel.

8. lépés

Ellenőrzés.

2020. ápr. 28. 13:47
 2/2 anonim ***** válasza:

Idézet a megoldásból (ami elvileg helyes):

"(1) a * b = 192

(2) 2a + 2b = 0,56 (ügyelni kell a mértékegységekre)"


Ha figyelmesen olvasod a feladatot - különös tekintettel a mértékegységekre - akkor el lehet gondolkodni azon, hogyan lehet jó fél méter madzaggal bekeríteni 192 m^2-t? :-)

2020. ápr. 29. 23:59