Az alumínium huzal hossza l = 60 m, keresztmetszete S = 4 mm 2 . Mekkora feszültséget kell biztosítani a vezető két végén, hogy I = 10 A erősségű áram haladjon át rajta?


Használd a fajlagos ellenállások táblázatát! ( U = 4,2 V )


A levezetése kellene



2020. márc. 25. 11:03
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

Nézzük, milyen képleteket kellene ismerned.

R = U / I

R: elektromos ellenállás

U: feszültség

I: áramerősség

Az egyenletet átrendezve azt kapjuk, hogy U = R * I

Az áramerősség ismert, az ellenállást kellene ismerünk. Ez a megadott adatokból meghatározható. A képlet:

R = ρ * l / A

ρ: fajlagos elektromos ellenállás (táblázatból ki kell keresni)

l: a vezető hossza

A: a vezető keresztmetszete

Tehát U = (ρ * l / A) * I = (0,028 Ωmm²/m * 60 m / 4 mm²) * 10 A = 0,42 Ω * 10 A = 4,2 V

2020. márc. 25. 11:15