Tudnátok segíteni a matekban? (szöveges feladat visszavezetése másodfokú egyenletre)


Sziasztok! Kétségbeesett tanuló jelentkezik:) Nem is feladatmegoldást, inkább magyarázatot szeretnék kérni mert magamtól tudok rájönni pár dologra.>< Matekból általában sok gyakorlással jó jegyeim vannak, de kicsit áthajoltunk a fizikába és eléggé elvesztem. Van valamilyen módszer hogy kéne ezeknek a feladatoknak nekiállni?


1.)

Az egymástól 300 km távolságra lévő A és B városból egyszerre indul egymással szembe egy-egy vonat, amelyik A-ból indult, a két vonat találkozása után 3 órával ér B-be, a két vonat találkozása után 1 óra 20 perccel ér A-ba. Mekkora a vonatok sebessége?


Ezt már nagyjából megértettem, de a tanár így írta fel:


[link]


És mivel az x=találkozásig eltelt idő, nem értem, miért azzal szoroztunk be amikor a teljes utat számoltunk.



2020. febr. 20. 19:29
 1/3 anonim ***** válasza:

x a találkozásig eltel idő.


Az A-ból induló vonat a találkozás után 3 órával ér B-be, így a teljes menetideje x+3, sebessége 300/(x+3).


A B-ból induló vonat a találkozás után !/3 óra múlva ér A-ba, akkor a menetideje x+4/3, sebessége: 300/(x+4/3).


Azt az utat, amit az A-ból induló vonat a találkozásig x idő alatt tett meg a B-ből induló vonat 4/3 óra alatt tesi meg. Így

300/(x+3)*x=300/(x+4/3)*4/3

x/(x+3)=(4/3)/(x+4/3)

x(x+4/3)=4/3(x+3)

x^2+4/3x=4/3x+4

x˘2=4

x=2

2020. febr. 20. 19:57
 2/3 A kérdező kommentje:

Köszi!De ezt nem értem.

300/(x+4/3)*4/3

Itt miért 4/3-al szoroztál?

2020. febr. 20. 20:14
 3/3 A kérdező kommentje:
Jaj nem, semmi, bekattant! Tényleg nagyon köszönöm!
2020. febr. 20. 20:15