Másodfokú egyenletre vezető szöveges feladat. Hogyan kell megoldani? Többi lent.


ezt a feladatot kaptuk:

Pista vásárolt egy körzőt, egy ceruzát és egy radírt. Ha egy körző az ötödébe, egy ceruza a felébe és egy radír a kétötödébe kerülne, akkor 8 Ft-ot; ha egy körző a felébe, egy ceruza a negyedébe és egy radír a harmadába kerülne, akkor 12 Ft-ot fizetett volna. Mennyit fizetett? A körző vagy a ceruza drágább?


légyszíves leírnátok hogy hogyan kell itt gondolkozni? előre is köszönöm


2010. jan. 7. 18:41
 1/5 Nemo kapitány (V.A.) ***** válasza:
71%

1. el kell jelölni a változókat: pl. k, c, r

2. fel kell írni az összefüggéseket, itt kettőt:

k/5+c/2+2r/5= 8

k/2+c/4+r/3 =12

3. meg kell oldani az egyenletrendszert

4. választ kell adni a kérdésekre:

k+c+r= ? Ft k>c vagy c>k

5. ellenőrizni kell a megoldást

2010. jan. 9. 09:28
 2/5 vurugya béla ***** válasza:

Te is hibáztál, mert ez nem másodfokú.

Nemo kapitány viszont szörnyű nagyot hibázott, amit írt, az nem igaz! Miért szól bele valaki komoly dolgokba, ha nem ért hozzá? Itt bosszankodom, no. Még a végén azt hitted, hogy benned van a hiba, hogy a kapitány utasításaival semmire se mentél...


Szóval: Ez egy elsőfokú, háromismeretlenes egyenletrendszer, amihez csak két egyenlet van megadva. Tehát nem lehet belőle kiszámolni se a k, se a c, se az r értékét! Az első kérdésre mégis meg lehet válaszolni, a másodikon még töröm a fejemet.


Beszorzom az első egyenlőséget 10-zel, a másodikat pedig 12-vel. Így ezt a két egyenletet kapom:


1. 2k+5c+8r=80

2. 6k+3c+4r=144


Összeadom a két egyenletet:


8k+8c+8r=224


Most osztok 8-cal:


k+c+r=28


azaz 28 forintot fizettem.

Azt nem tudom még, hogy melyik a nagyobb, k vagy c, még számolok...


vrrrrr

2011. jan. 16. 19:54
 3/5 anonim válasza:
mikor a két egyenletet összeadtad hogy lett a 8+4 enyenlő 8 al ?
2012. febr. 9. 19:40
 4/5 anonim válasza:
egyenlő*
2012. febr. 9. 19:41
 5/5 vurugya béla ***** válasza:
Bocs, elírtam, az első egyenletben 8r helyett 4r a helyes, innentől már minden OK.
2012. febr. 10. 23:17