Valaki segít a matek házimban? Elsőfokú egyenletre vezető szöveges feladatok


Valaki le tudná írni, hogy hogy kell ezt a feladatot megoldani?


Az A-ból 60 km/h sebességgel haladó személyvonatot az ugyancsak A-ból induló és 120 km/h sebességgel haladó gyorsvonat menetrend szerint B-ben éri utol. Egy alkalommal a személyvonat az út 3/4-ének megtétele után sebességét pályajavítási munkák miatt a 2/3-ára csökkentette, így a gyorsvonat B előtt 48 km-rel érte utol. Milyen távol van a b az A-tól?



2018. jún. 10. 16:23
 1/3 anonim ***** válasza:
Fel kell írni az egyenleteket a két járműre. Hol akadtál el?
2018. jún. 10. 16:42
 2/3 sharkxxx ***** válasza:

v1 = 60km/h

v2 = 120km/h

s = ?

------ ------ ------

dt = ? (A gyorsvonat és a személyvonat elindulási időpontja közti külömbség)


t1 = s/v1

t2 = s/v2

t1 = dt + t2

t3 = (3/4)*s/v1 + (1/4)*s/((2/3)*v1)

t4 = (s - 48)/v2

t3 = dt + t4


t1 = s/60

t2 = s/120

t1 = dt + t2

t3 = (3/4)*s/60 + (1/4)*s/((2/3)*60)

t4 = (s - 48)/120

t3 = dt + t4


s/60 = dt + s/120

s/60 - s/120 = dt

(3/4)*s/60 + (1/4)*s/((2/3)*60) = dt + (s - 48)/120

(3/4)*s/60 + (1/4)*s/((2/3)*60) - (s - 48)/120 = dt

(3/4)*s/60 + (1/4)*s/((2/3)*60) - (s - 48)/120 = s/60 - s/120

3s/240 + s/160 - s/120 + 2/5 - s/60 + s/120 = 0

6s/480 + 3s/480 - 4s/480 - 8s/480 + 4s/480 = -2/5

(6s + 3s - 4s - 8s + 4s)/480 = -2/5

s/480 = -2/5

s = -2*480/5

s = -192


A B az A-tól 192km-re távolságra van.

2018. jún. 10. 17:33
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! :)
2018. jún. 10. 21:42