Adott Juli, akinek van 2 tesoja. Az egyik tesoja 7 evvel idosebb a masiknal es az eveiknek a MERTANI kozepe 12. Hany eves Juli ket tesoja?


Azt se tudom, h kezdjek neki. :D a mertani kozeppel meg tisztaban vagyok, de onnan hogy szamoljam vissza a 2 erteket? Foleg ugy, hogy meg azt is hozza kell tenni, h az egyik 7 evvel idosebb


2020. ápr. 18. 15:26
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

Hát az egyik tesó legyen x éves, ekkor a másik x+7 lesz.

A mértani közép definíció szerint jelen esetben gyök[x*(x+7)], ami egyenlő 12-vel.

Megoldod és kész.

2020. ápr. 18. 15:32
 2/11 A kérdező kommentje:

Eddig en is eljutottam, de abban tudnal segiteni, h hogyan oldjam meg? Mert itt akadtam el. Mert nezd: a gyokot visszaalakitva lesz:

a×(a+7)=144

a^2+a7=144


Es ezt kene masodfoku egyenlette alakitanom?


a^2+a7+144=0?

2020. ápr. 18. 15:36
 3/11 A kérdező kommentje:
Jaa igy: a^2+a7-144=0 igy?
2020. ápr. 18. 15:37
 4/11 anonim ***** válasza:
Igen így, -144 lesz az egyenletben.
2020. ápr. 18. 15:40
 5/11 A kérdező kommentje:
De ez igy meg nem masodfoku egyenlet, nem? Marmint az ax^2+bx+c=0. Nekem meg -c van es nem ax^2 van csak siman x^2
2020. ápr. 18. 15:43
 6/11 anonim ***** válasza:

"De ez igy meg nem masodfoku egyenlet, nem? Marmint az ax^2+bx+c=0. Nekem meg -c van es nem ax^2 van csak siman x^2"


De ez másodfokú egyenlet. Jelen feladatban a=1, b=7, c=-144

2020. ápr. 18. 15:49
 7/11 anonim ***** válasza:

A "c" ott csak egy valtozo (ismeretlen), ez lehet pozitiv es negativ is, ahogyan "a" es "b" is.


Ha -2x^2 + 145x - 58 akkor a=-2, b=145 es c=-58

2020. ápr. 18. 15:50
 8/11 A kérdező kommentje:
Rendben, akkor mar ertem! Nagyon koszi!:)
2020. ápr. 18. 15:51
 9/11 A kérdező kommentje:

Kozben megoldottam, de igy az X2 -16 lett es az X1 meg 9. Nem tudom mit rontottam el, de segitenel? Leirom ide:


Alap kiindulas a: 1x^2+7x-144=0


Tehat: az X2 kiszamolasanal igy csinaltam:


X2= -7-√7^2-4×1×(-144)/2×1

X2= -7-√49-4×(-144)/2

X2= -7-√49+576/2

X2= -7-√625/2

X2= -7-25/2

X2= -32/2

X2= -16


Na es igy minusz jott ki. -16 eves meg nehezen lehet a tesoja. Pedig a megoldas ettol eltekintve jo, hiszen 9 es 16 kozott tenyleg 7 ev van. :D es visszaellenorizve is: 9*16=144. 144 gyok alatt pedig 12.

2020. ápr. 18. 16:13
 10/11 anonim ***** válasza:

Ez jó így.

Viszont ugye az X kiszámolásnál csak Juli egyik(!) testvérének életkorát próbálod meghatározni. Legyen mondjuk Juli egyik testéve Andi, másik pedig Béla.

Ha Andi x éves, akkor Béla x+7.

A másodfokú egyenletet Andi életkorára írtad fel, ezáltal Andi életkorára kettő féle megoldást kaptál eredményül.

Mivel Andi nem lehet negatív éves, tehát a másik lesz Andi életkora, vagyis ő 9 éves.

És akkor ebből számolod ki Béla életkorát, ami pedig az elején felírtak szerint x+7, tehát 9+7=16 éves.

Így érthető?

2020. ápr. 18. 16:36
1 2